IS Toyota-bilar

USA vill veta varför IS kör Toyota

Publicerad 8 oktober 2015 kl 13.22

Utrikes. Amerikanska myndigheter vill att Toyota förklarar hur IS kunnat köpa så många nya Toyotabilar, rapporterar Telegraph.

Dela artikeln

Det handlar om pickupbilar och terrängfordon som syns på flygbilder som ryska försvarsdepartementet har släppt på Youtube under den gångna veckan.

Den japanska koncernen svarar att det inte har en aning om hur terroristerna får tag på deras bilar och uppger att man inte säljer sina fordon till köpare som använder dem för militära ändamål eller terrorism.

Toyota levererar inga inga bilar till Syrien sedan 2012.

Toyota Hilux, Toyota Tacoma och Toyota Land Cruiser är de populäraste bilmodellerna i IS, skriver ryska Sputnik. Terrorister utrustar bilarna med vapen, till och med kanoner och granatkastare, samt använder dem för att transportera soldater, enligt nyhetssidan.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0