USA:s bombplan på väg till Sverige

Publicerad 21 maj 2015 kl 08.36

Inrikes. Under en Natoledd marinövning i Sverige kommer amerikanska B52-plan att öva bombfällning med svenska förband. Vänsterpartiet är kritiskt till övningarna och ser det som ett tecken på att Sverige urholkar sin alliansfrihet.

Dela artikeln

Vid den internationella flygövningen Arctic Challenge Exercise som äger rum 25 maj till 5 juni kommer cirka 115 stridsflygplan och tankerflygplan samt omkring 3.600 personer att delta. Övningen genomförs bland annat över norra Sverige och deltagande länder är förutom Sverige och Norge bland annat Storbritannien, Frankrike, Tyskland och USA.

Direkt därefter, den 5 till 20 juni, inleds den Natoledda marinövningen Baltops, som även den delvis kommer att att äga rum i Sverige. Då kommer amerikanska B52-flygplan ur det strategiska bombflyget att flyga direkt från USA och öva minfällning vid Ravlunda skjutfält på skånska östkusten. Samtidigt ska marinsoldater genomföra landsättning från havet tillsammans med brittiska, amerikanska och polska trupptransportfartyg.

– Befolkningen i området kommer att höra det, säger generalmajor Karl Engelbrektson enligt Svenska Dagbladet.

Såväl Vänsterpartiet som Miljöpartiet är kritiska till övningarna. Enligt partierna kan de av omvärlden uppfattas som att Sverige överger sin alliansfrihet och går mot medlemskap i Nato. V-ledaren Jonas Sjöstedt anmärker på att just B52-plan ska skickas till Sverige.

– Jag växte upp med tv-bilder på utraderade vietnamesiska byar och barn som massakrerades av just den här flygplanstypen. De är också en del av USA:s kärnvapentaktik, deras strategiska bombflyg som ska kunna ha kärnvapen, säger han till Dagens Nyheter.

Enligt Karl Engelbrektson handlar övningarna istället om att skicka en "säkerhetspolitisk signal" till omvärlden.

– Genom den här typen av verksamhet sänder vi en säkerhetspolitisk signal som visar att vi kan genomföra avancerade moment, samtidigt som vi visar solidaritet mot de andra deltagarna, inte minst våra närmaste grannländer, säger Engelbrektson.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Inrikes

300 år gammal urskog brinner i Norrbotten

"Det kan ju se tråkigt ut i hundra år".. I relation till naturreservatet är branden dock inte enorm.0 

Tysk demokrati: Husrannsakan hos samma AFD-politiker – 22 gånger

"Det här är riktad terror mot oppositionen".. Genomsökte även AFD-politikerns dementa mors rum på äldreboendet och förhörde henne.0 

Zelenskyj backar från lag om korruption – när parlamentet är på sommarlov

Påstås ge upp tidigare planerna.. Men den motvilliga reträtten öppnar för kryphål – under semestern.0 

EU hotar införa nytt förbud mot bensin- och dieselbilar – redan 2030

Kan träda i kraft om bara fem år.. Kommissionen väntas presentera det formella förslaget i slutet av sommaren. 0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0