USA:s "krigsförklaring mot Ryssland" upprör

Publicerad 8 december 2014 kl 18.17

Utrikes. I slutet av förra veckan antog det amerikanska representanthuset en resolution som "kraftigt fördömer" Rysslands policy gentemot före detta Sovjetrepublikerna och kräver ännu hårdare sanktioner mot Moskva. Resolutionen har väckt hård kritik.

Dela artikeln

Enligt den förre republikanske presidentkandidaten Ron Paul är lagstiftningen i praktiken att betrakta som en "krigsdeklaration" mot Ryssland.

"Lagförslaget var 16 sidor av krigspropaganda som till och med skulle ha fått de neokonservativa att rodna, om de nu hade varit kapabla till en sådan sak", skriver han.

Ron Paul, som var ledamot i representanthuset i flera omgångar mellan 1976 och 2013, menar att det rör sig om "en av de värsta lagar som någonsin stiftats" och understryker att resolutionen kan bana väg för ett eventuellt krig med Ryssland, likt tidigare Irak.

Mest oroväckande är enligt Paul formuleringen om att Rysslands "militära intervention" i Ukraina "utgör ett hot mot internationell fred och säkerhet." Enligt den före detta kongressledamoten är det ingen tillfällighet att en sådan formulering används utan ett sätt att bana vägen för mer aggressiva framtida resolutioner.

"Detta är en typ av sluttande plan som leder till krig", skriver Paul.

Rysslands vice utrikesminister Sergej Rjabkov uppgav idag att den ryska regeringen är "oroad" över den amerikanska resolutionen. Han uteslöt inte att de rysk-amerikanska relationerna nu kommer att försvåras ytterligare. Samtidigt hävdade han att Ryssland gör allt i sin makt för att stabilisera dem, enligt Sputnik.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 73117659


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 73117660


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Förre Säpo-chefen går till vänsterextrema Expo

"Jag är både stolt och hedrad över att få ingå i Expos styrelse." Anders Danielsson släppte även in rekordmånga invandrare som chef för Migrationsverket.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Marockanska agenter ska ha dirigerat invandrarna. Samtidigt pekar Sanchez ut israeliska och ryska nätverk.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0