Björn Söder – samerna och svenskheten

V-kuppen mot Söder: "Du är inte min talman"

Publicerad 15 december 2014 kl 14.59

Inrikes. Under en riksdagsdebatt på måndagen vägrade vänsterpartisten Rossana Dinamarca att som brukligt säga "herr talman" till Björn Söder (SD).
– Du är inte min talman! utbrast hon när Söder försökte rätta henne.

Dela artikeln

Tidigare under dagen hade Vänsterpartiet krävt Björn Söders avgång som talman. Bakgrunden var att Söder i en intervju med Dagens Nyheter i helgen sade att judar och samer inte är svenskar.

– Jag tror att de flesta med judiskt ursprung som blivit svenskar lämnar sin judiska identitet. Men gör de inte det behöver inte det vara ett problem. Man måste skilja på medborgarskap och nationstillhörighet, sade Söder.

Utspelet fick flera politiker att rasa.

– Vänsterpartiet saknar helt förtroende för Björn Söder. Hans rasistiska uttalanden skämmer ut riksdagen och Sverige. Dags att avgå som talman, skrev Vänsterpartiets partiledare Jonas Sjöstedt på Twitter.

Rossana Dinamarca har tidigare genomfört kupper mot Sverigedemokraterna. Vid talmansvalet i höstas fick hon uppmärksamhet eftersom hon bar en t-shirt där det stod "SD = rasister".

Före Björn Söders tid har andra framträdande politiker kritiserats för liknande uttalanden. I augusti 1985 konstaterade moderatledaren Ulf Adelsohn att "en neger är en neger och en svensk är en svensk". Under en frågestund efter utspelet försökte Carl Bildt urskulda M-ledarens kommentar och formulerade sig då så här:

– Man kan ju också säga att en svensk är en svensk och en jude är en jude, sade Carl Bildt.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 73042939


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 73042940


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Mer från Inrikes

Sverige slår rekord hos Kronofogden

"Har konsumerat mer än de haft råd med".. Men många beviljas skuldsanering och behöver inte betala någonting alls.0 

Katja Nyberg startar detektivbyrå

Nya karriären.. Expolitikern lyfter fram sin "erfarenhet av krishantering och medial exponering".0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus