Våldtog kvinna under knivhot

Publicerad 14 april 2016 kl 12.37

Inrikes. En 18-årig nigerian åtalas nu för flera brott mot en kvinna i Borlänge – bland annat ska han ha våldtagit henne under knivhot.

Dela artikeln

Våldtäkten ägde rum i mannens lägenhet i Borlänge någon gång i slutet av februari eller början av mars.

Enligt åtalet satte sig nigerianen över kvinnan och höll en kniv mot henne medan att förklarade att han skulle våldta henne om hon inte gick med på att ha sex med honom. Därefter våldtog han kvinnan.

Samtidigt åtalas 18-åringen också för misshandel för att ha knivskurit kvinnan vid ett senare tillfälle samt för olaga hot för att ha skickat ett stort antal meddelanden till kvinnan om att han skulle döda eller skada henne.

Åklagaren yrkar att 18-åringen ska utvisas ur Sverige om han döms.


"Vem är du?" Skräckslagne DN-chefen satte sig och tryckte bakom ett skåp.0 Plus

Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Ekonominyheter

Bloomberg: Kontantlösa Sverige sårbart vid konflikt med Ryssland

Riksbanken försöker fixa sårbarheter.. Men vid en konflikt med Ryssland framstår Sverige som extra sårbart.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0