Våldtog kvinna under knivhot

Publicerad 14 april 2016 kl 12.37

Inrikes. En 18-årig nigerian åtalas nu för flera brott mot en kvinna i Borlänge – bland annat ska han ha våldtagit henne under knivhot.

Dela artikeln

Våldtäkten ägde rum i mannens lägenhet i Borlänge någon gång i slutet av februari eller början av mars.

Enligt åtalet satte sig nigerianen över kvinnan och höll en kniv mot henne medan att förklarade att han skulle våldta henne om hon inte gick med på att ha sex med honom. Därefter våldtog han kvinnan.

Samtidigt åtalas 18-åringen också för misshandel för att ha knivskurit kvinnan vid ett senare tillfälle samt för olaga hot för att ha skickat ett stort antal meddelanden till kvinnan om att han skulle döda eller skada henne.

Åklagaren yrkar att 18-åringen ska utvisas ur Sverige om han döms.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 445238632


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Inrikes

ÖB lovar utplåna försvarets "manliga aura"

Beskedet: Ska satsa ännu mer på feminism.. "Jag är trött på att höra att jämställdhetsarbete inte hinns med."0 

Här träffas flickskolan av amerikanska Tomahawk-roboten

Trump: "Jag tror det var Iran som gjorde det.". Här är beviset för att det var USA som bombade ihjäl 160 skolflickor i åldrarna 7–12.0 

Femtonårig flicka döms för våldtäkt mot barn

Döms till ungdomsövervakning.. Flickan ska också betala 290.000 kronor i skadestånd.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0