Genrebild.

Vägrade bära slöja – våldtogs av sin sambo

Publicerad 28 september 2016 kl 12.59
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En kvinna i Sölvesborg hotades och våldtogs av sin 24-årige sambo sedan hon vägrat bära slöja, skriver 24blekinge.se.

Dela artikeln

Händelserna ska ha inträffat i början av september. Mannen försökte tvinga på kvinnan en slöja och när hon vägrade våldtog han henne som straff.

– Du är bara en kvinna och ska hålla käften. Du ska inte lämna mig, ska 24-åringen ha sagt till henne.

24-åringen har även försökt hindra kvinnan från att träffa sin dotter och vid ett tillfälle satte han en pistol i hennes mun för att "hon skulle förstå".

Kvinnans dotter, som är i tonåren, larmade polisen som stormade in och grep 24-åringen. Han är nu misstänkt för flera brott. Utöver övergreppen mot kvinnan bland annat ett grovt rån mot en taxi­chaufför i Sölvesborg.

24-åringen hävdar att anledningen till att han misstänks för brott är hans bakgrund och hudfärg.


Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Bodens kommunalråd åtalas för våldtäktsförsök

Claes Nordmark (S) lämnar sina uppdrag.. "Man kan förstås inte fortsätta som kommunalråd om man är åtalad för försök till våldtäkt."0 

Jomshof om V-toppen: "Hoppas han åker hem"

Kommentaren om Daniel Riazat väcker ramaskri.. Nu kräver Strandhäll att riksdagens talman agerar mot Jomshofs "rasism".0 

Jimmie Åkesson firar 20 år som partiledare

Arbetet med att liberalisera partiet påbörjades 7 maj 2005.. Två decennier senare anses SD-höjdarna nästan rumsrena nog att få ministerposter.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0