De dömde är en fotbollsspelare som uppmärksammats i media.

Vakter låste upp dörr – kom på Abdullah med att våldta

Publicerad 25 oktober 2017 kl 09.30

Inrikes. En 19-årig somalisk fotbolsspelare har dömts till ett kort fängelsestraff och slipper utvisning efter att ha våldtagit en kvinna på en toalett inne på Hotell Appelberg i Sollefteå. Ordningsvakter tog afrikanen på bar gärning när de låste upp dörren.

Dela artikeln

Kvinnan besökte en kväll i september 2017 Hotell Appelberg tillsammans några kamrater och drack alkohol.

Vid stängningsdags blev hon illamående och gick in på en toalett. Somaliern Abdullah, 19, kom in efter henne och slet av hennes byxor och trosor.

Sedan våldtog han kvinnan analt medan hon förgäves försökte knuffa undan honom, enligt domen.

När ordningsvakterna kontrollerade toaletterna upptäckte de att en av dem var upptagen. En av vakterna knackade då på dörren och hörde en mansröst säga: "vi kommer snart".

Han satte sedan örat mot dörren och hörde då en kvinnoröst ropa ”sluta, lägg av” och beslutade sig för att låsa upp dörren med ett verktyg. Där hittade de Abdullah tillsammans med kvinnan, som grät och var chockad över vad som hänt.

Somaliern, en fotbollsspelare som har hyllats i lokaltidningen, har nu dömts till ett år och fyra månaders fängelse för våldtäkt. Han saknar saknar svenskt medborgarskap, men åklagaren yrkade inte att han skulle utvisas.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Video: Här bränns prideflaggorna i Borås

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0