Soldiersmediacenter/CC-BY

Var trettonde amerikan stöder invasion av Syrien

Publicerad 27 augusti 2013 kl 20.59

Kulturnyheter.USA:s president Barack Obama har svårt att övertyga sin befolkning om det kloka i att anfalla Syrien. Bara 8 procent av amerikanarna anser att USA bör sända trupper till landet och de flesta är emot beväpningen av rebellerna. I Sverige däremot går det bättre för Obama - hela två av tre svenskar vill ha ett krig.

Gilla artikeln på Facebook

En ny opinionsmätning från YouGov som publiceras av Huffington Post visar att bara 8 procent av amerikanarna vill sända trupp till Syrien medan 68 procent motsätter sig en inmarsch i landet.

Samma undersökning visar också att det amerikanska folket är klart negativa till Barack Obamas vapenleveranser till den islamistiska oppositionen. Bara 19 procent stöder den 52-årige fredspristagarens vapenleveranser medan en absolut majoritet - 53 procent - är emot.

I Sverige däremot har den amerikanska regeringens krigsplaner ett stort stöd. Enligt Transatlantic Trends är svenskarna betydligt mer lojala mot den amerikanska makteliten än vad amerikanarna själva är. I fallet Syrien vill två av tre svenskar starta ett krig som har godkänts av säkerhetsrådet och nästan varannan - 44 procent - vill starta ett olagligt krig om något FN-godkännande inte går att få.

Läs också:
Svenskar mest positiva till krig


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0