Vatikanen kritiserar Israel: ”Sluta trakassera kristna”

Publicerad 19 september 2012 kl 01.58

Utrikes.Israeliska judar spottar på kristna präster och vandaliserar kloster och helgedomar, hävdar flera kristna organisationer i Israel. En talesman för Vatikanen kritiserar nu landets ovilja att sätta stopp för trakasserierna.

Gilla artikeln på Facebook

I början av september utsattes ett kloster i Latrun utanför Jerusalem för skadegörelse. ”"Jesus är en apa"”, hade någon klottrat på hebreiska på en vägg. Vandalerna satte också eld på klostrets port.

Händelsen var den senaste i en lång rad incidenter där kristna i Israel utsatts för trakasserier. Tidigare i år angreps bland annat ytterligare ett kloster i Jerusalem. "”Död åt Jesus"” och "”död åt de kristna"”, klottrade vandalerna, som även skar sönder däcken på ett antal bilar.

Nu kritiserar en företrädare för Vatikanen stationerad i Jerusalem, fader Pierbattista Pizzaballa, den israeliska regeringen för att inte göra tillräckligt för att sätta stopp för vad han beskriver som utbredda och allvarliga trakasserier som gör det outhärdligt att leva som kristen i Israel, rapporterar brittiska The Telegraph. Utöver skadegörelse och våld innefattar trakasserierna att judar spottar på kristna. Ortodoxt judiska skolor lär ut att det är en religiös plikt att spotta på kristna munkar och präster, något som enligt fader Pizzaballa tolereras av den israeliska regeringen.

–– När jag först kom till Israel informerade man mig om att folk skulle spotta på mig om jag gick omkring i Jerusalem i min ämbetsdräkt. Jag fick höra att det var normalt och att det inte fanns någon anledning att ta illa upp, berättar fader Pizzaballa för den israeliska tidningen Haaretz.

Fader Pizzaballa kritiserade också en ledamot i Knesset som nyligen rev sönder ett exemplar av Nya Testamentet i ett offentligt framträdande.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 415116273


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 415116274


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Museer tar bort mumier: "Har inte samtyckt". Nya woke-beslutet väcker hård kritik.0