inrikes. Adoptionerna från utlandet till Sverige minskar kraftigt. Förbättrade levnadsvillkor uppges vara orsaken. Sex av tio adopterade barn har funktionsnedsättningar. Anledningen är att friska barn i högre utsträckning adopteras i sina hemländer.
Gilla artikeln på Facebook
Antalet adoptioner i Sverige från utlandet minskar kraftigt enligt uppgifter från SVT. På 10 år är minskningen 36 procent. En halvering av antalet adoptioner har skett på tre år från Kina, Sydkorea, Indien och Colombia, vilka är de länder som Sverige adopterar flest barn ifrån.
Orsaken till minskningen uppges vara bättre levnadsvillkor i barnens hemländer.
Sex av tio barn som adopteras från utlandet till Sverige har funktionsnedsättningar eller särskilda behov.
- Det kan vara medicinska problem eller fysiska funktionshinder, säger Margret Josefsson på Adoptionscentrum till SVT.
Barn med särskilda behov har oftare det svårare att få en familj i sitt hemland. Friska barn föredras av adoptivföräldrar i sina hemländer därför är kön för att få adoptera friska spädbarn numera upp till sex år.



























