Aftonbladet: Myt att Malmö är brottsutsatt

Publicerat den 2 februari 2012 kl 09:46

Media. Det är en myt att Malmö skulle vara Sveriges farligaste stad, hävdar vänsterskribenten Oisin Cantwell i Aftonbladet.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Malmö är faktiskt inte Sveriges farligaste stad. För om man tar hänsyn till alla typer av brott, inklusive bokföringsbrott, fortkörningar, snatterier och förtal, ja då visar det sig att stockholmarna anmäler flest brott per person i landet och att Malmö kommer först på andra plats.

Antalet gangstermord är dock betydligt högre i Malmö. Men detta återkommer Aftonbladet-skribenten till först i slutet av sin artikel.

”Staden ligger tveklöst över riksgenomsnittet när det kommer till mord inom den undre världen. Till detta finns flera orsaker. De kriminella mc-ligorna som först etablerade sig i Skåne, stor invandring, utanförskap, arbetslöshet, närheten till kontinenten med allt vad det innebär av insmugglade vapen”, skriver Cantwell sanningsenligt, även om de flesta nog skulle skriva ut invandringen före allt annat i den uppräkningen.

Omodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/aftonbladet-myt-att-malmo-ar-mest-brottsutsatt Bloggar om denna artikel
  • Anonym

    Operation myt. Beordrad av Stalin. För han trodde inte på berättelserna om att Hitler var död och hur han dött. Menade att han var hos de kapitalistiska makterna och planerade dåd mot Sivjet.

  • Anonym
  • http://profiles.google.com/bryggarns bryggar´n anders

     Oisín Cantwell 
    är ju en kille att lita på

  • Anonym

    Bara så ni vet har Aftonbladet flera Black Cobra medlemmar som kan styrka detta påstående!

    OBS: Ironi

  • Anonym

    Är det någon som tar Aftonbladet på allvar numera?
    Den tidningen är inte ens värd att läsa gratis på internet.

  • Anonym

    Det är länge sedan polisen i Malmö gett upp och i stort sett alla
    mindre brott typ trafik , skatte , hot etc anmäls eller beivras inte överhuvudtaget i Malmö längre.

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=687023217 Isak Nygren

    Oisín Cantwell (Cuntwell) kan vara en myt.

  • Anonym

    Det bor faktiskt fler i Stockholm på en mycket större yta.
    AB och BRÅ kan ta varann i hand. Det vore en fördel för riket om denne Cantwell återvände hem, var han nu kommer ifrån. Eller flyttar
    till Malmö, för där märks inte en lögnare så mycket, bland alla
    andra onyttiga invandrare.

  • http://pulse.yahoo.com/_DM3J46UVODN5IQ6BIAWMAJJ6PQ Sverigevännen Svensson

    Då har Oisin Cantwell erkänt att en ”stor invandring” som i folkmun kallas massinvandring är ett av problemen i Malmö. Då har vi fått det bekräftat.

  • http://detopaverkadesinnet.blogspot.com/ MetalHeadViking

    Oisin Klantwell (ty han klantar sig väl) skriver ”stor invandring” som en av orsakerna. 

    Ja du Klantwell, borde inte minskad invandring rimligtvis vara en bra lösning? kanske till och med en time out och återvandring skulle jag säga. 

  • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

    Jag tycker inte att Aftonbladets utspel är så mycket att bry sig om. Någon som på fullaste allvar anser att ett mord och snatteri är ungefär samma sak kan inte ha alla hästar hemma. Det är givetvis skillnad på brott och brott och att då som argument använda det faktum att det ”bara” anmäldes 20 527 brott per hundratusen invånare i Malmö förra året säger ingenting.

    • Anonym

       Antingen är Oisin Cantwell inte helt frisk i huvudet eller tror han att läsaren är dumma.

  • Anonym

    I så fall är SVT skyldiga till mynspridning i kvällens Debatt. Inte för att jag kommer att se skiten men ändå…

  • World Traveller

    Jag kommenterade Asylgruppen Lunds pahopp pa Bjorn Soder och Kent Ekeroth pa SvtDebatt och efter att som vanligt blivit kallad ‘ackel’ ‘framlingsfientlig’ ‘rasist’ ‘nazist’ och allt det sedvanliga saa svarade jag saa haer:

    ‘Om man tycker illa om nedskarningarna inom aldringsvarden, nedlaggningarna av vaara sjukhus, valdtaekterna pa svenska flickor, nedbrunna skolor, stenkastning pa raddningspersonal och oroar sig for vaara barn och barnbarns framtid i ett alltmera islamiserat, korrupt och valdsamt samhalle saa ar man alltsa rasist.

    Vad ar ni ”godhetsapostlar” da for nanting? Ni som skyddar valdtaektsmaen, mordare och terrorister. Den dan vi faar kryssa i pa skattesedeln om vi vill forsorja en massa araber och afrikaner och betala skatt till terrorist-organisationer via SIDA/U-hjalpen saa kan NI kryssa JA och jag och andra som vill slippa kan kryssa NEJ. Det kanske inte ar lika roligt da naer ni sjalva maste betala for kalaset era arbetsskygga bidragslevande parasiter.’

    Da blev jag blockerad fran att nagonsin mer fa kommentera pa SvtDebatt. Visst ar det en harlig demokrati med yttrandefrihet vi lever i. Fega, ynkliga, slemmiga PK-iter.

    • Anonym

      Bra skrivet! Tack!

  • Anonym

    Aftonbladet är Sveriges största skvallerblaska och med stolpskottet Jan Helin som ärkeskvallrare, tätt följd av Expressen.
    Sex, skvaller och kändisar är deras kännemärke. Samhällsdebatten ska dem skita i. De har ingen som helst kompetens till detta. 

    • Agera1

      Lovar att öppna en flaska champagne den dag Helin blir dömd för landsförräderi…

      • Anonym

        Ta kontakt med mig då. Jag bjuder på skumpan.
        Då ska det firas.

  • Anonym

    Dagens avslöjande: Aftonbladet är en myt.

  • Anonym

    Det finns 3 sorters lögn. Lögn, förbannad lögn och statistik.
    Till det vill jag nu lägga en kategori till. Medialögner.

    • Anonym

      Alltså är det fyra nu :)

  • Anonym

    Sveriges zionist-styrda kloak-media har ännu en gång 
    lyckats vränga till fakta och uppenbara händelser.
    Malmös och sveriges övriga medborgare har givetvis fel; 
    Zionisterna på Kloakbladet har givetvis rätt.:
    Att upprepa frimurar-zionisternas budskap och försvara
    invandringen är kloak-intelligens.
    Zionisterna styr allt inklusive massmedia.

    Länk som redovisar en
    Skandalfamilj som styr svensk TV; hela listan
    http://www.nyapolitiken.biz/sve_politik/styr-svensk-tv.html

  • Anonym

    ”Malmö är, när allt kommer omkring, inte farligare än andra svenska städer. Det är, i dessa tider, lätt att glömma bort det.”
    Intressant att han säger ”städer” men bara jämför med Stockholm.
    Dessutom drar resten av Skåne ner genomsnittet gissar jag.

  • Anonym

    Att de bara orkar hålla på. Det är obegripligt för mig. Kan de inte fokusera på tvålopero, recept och mode? Varför yttrar de sig över huvud taget? Bara för att irritera populationen?

  • Anonym

    Bokföringsbrott gör verkligen en stad farlig!

    Verkligen, Oisin Cantwell??
    För H€lv3te skärp dig!

  • Anonym

    Nu är inte jag något fan av Ojsan Cantwell men reagerade ändå på att han skrev med stor invandring som en faktor när han pratar om den kriminella vågen som pågår i malmö. Borde nästan få sparken för det snesteget

  • Anonym

    Vilken sak att skriva. Det är som att skriva: Pest är inte så dödligt som kolera. S¨å ni behöver inte vara rädda för pesten. Journalisterna måste bli smartare……

  • Anonym

    Det är en myt att Aftonbladet är en Svensk dagstidning.
    http://svenssonsfunderingar.wordpress.com/

  • Anonym

    Jag satt just och läste en av gratistidningarna hos frissan. En ”trygghetsforskare” blev tillfrågad varför malmö var så oroligt och då svarade han att det varit så sedan 1890talet. Säga vad man vill om systemets armé av lögnare, men dom får en iaf att le. :)

  • Anonym

    undrar vad Cantwell har rökt eftersom han inte ser fakta

  • Anonym

    Jag läser aldrig något som charlatanen Oisin Cantwell skriver …för då blir jag av med mitt goda humör resten av dagen.

  • Anonym

    Oisin pratar givetvis strunt men det är lite intressant att fundera på varför det blir sådant jävla tjat just om skjutningarna. De drabbar ju i stort sett ingen oskyldig och är väldigt få till antalet. Tjatas det om det så mycket bara för att det är icke-svenskar som blir skjutna?

    Jag skiter fullständigt i om kriminella blir skjutna, jag skiter verkligen ännu mer i om kriminella utlänningar blir skjutna. Det enda som stör mig är att det kostar pengar för hederliga människor att städa upp skiten.

    Det som upprör och påverkar mig mer för är det som sopas under mattan som ”vardagsbrottslighet”, alltså allting som görs mot svenskar och svenska samhället varje dag i oerhört mycket större omfattning. Även sådant som skadegörelse och nedskräpning. DET oroar mig, och det borde verkligen oroa Malmö-bor. Men det talar man inte om. Däremot blir alla så oroliga och upprörda när någon kriminell blir skjuten?

    Varför? Vad är det jag inte förstår här, eller är det min ”brist på empati” och ”grumliga människosyn” som gör sig påmind igen?

    • Fenrir

      ” Tjatas det om det så mycket bara för att det är icke-svenskar som blir skjutna?”

      Korta svaret på det är: JA

      Och ”grumliga människosyn” är vad vår Regering har, knappast du.

  • Anonym

    Oisin Cantwell är en riktigt genomvidrigt självgod journalist, jag tänkte skriva på skämt. ”Södermalmstyp”, men satte skrattet i halsen när man upptäckte att han bor på Södermalm långt från buspojkar och polisstationssprängningar. En 19 kvadratmeters 1:a kan lätt kosta runt en miljon kr där, med 100 000 kr i kontantavgift.

    Denna person ska alltså från sitt arbetsrum vid kungsbro strand tala om för oss hur verkligheten i Malmös ghetton ser ut.

    I övrigt verkar hans journalistiska alster bestå av vurmande av rättssäkerheten för pedofiler och muslimer samt magsura hätska utfall mot ”näthatare” och ”rasister”.

    Åsiktsfrihet på Internet betecknas som ”illasinnad ryktesspridning” och i det fallet har han ingenting emot hårdare tag och batonger. Vad Aftonbladet själva sysslar med mot bland annat kungen och Håkan Julholt verkar Oisin Cantwell inte ha några åsikter om.

  • Anonym

    Enligt Gustav Fridolin är det inte värre i Malmö än t.ex. Hässleholm och i så fall är det väl en myt. Eller hur många har blivit skjutna i Hässleholm senaste halvåret?

  • http://www.motpol.nu/ Nils Motpol.nu

    Kan inte SvDs Faktakollen granska myten och komma fram till att om det inte vore så mycket invandrare i Malmö, och om de inte vore så kriminella, så skulle Malmö inte vara farligare än Flen?

  • Anonym

    Rubriken ska vara ”Aftonbladet: Myt att Malmö är mest brottsutsatt”
    Ni har glömt ”mest” i rubriken. Annars bra :)

  • Anonym

    Jahaja! Den siste idioten är inte född än………

    Bokföringsbrott och fortkörningar; nu pratar vi verkligt farlig brottslighet här! Idiot!!!

    Hur fan kan man ens komma på tanken att att ta upp dessa rena rama bagatellerna i jämförelse? Karln måste vara den dummaste jävel som någonsin skrivit i en tidning. Vilket pucko!!! :)

  • Astor Lang

    Aftonbladet? Jag har inte varit inne på deras hemsida på åratal och köpte min sista papperstidning nån gång på 1990-talet. Vem bryr sig om vad de skriver.

    • Fenrir

      Någon gång då köpte jag min sista AB, men inte för att läsa den..
      Behövde något att tända maj brasan med och de hade nyss regnat lite..

    • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

       Jag håller med. Jag anser att man gör fel när man uppmärksammar dessa blaskor. Låt dem hållas med sina påhitt. Det är bättre att sätta en egen nyhetsagenda och strunta helt i vad andra tidningar skriver…

  • Anonym

    Varför tycker de ens att det är påkallat att ta upp detta ämne på Aftonbladet?

  • Anonym

    Snart liknar hela Sverige Malmö.

  • Anonym

    Cantwell var bor du??

    • http://www.facebook.com/people/Bengt-Idestam/100000872502275 Bengt Idestam

      På södermalm bor den irlänska pajasen.

  • http://www.facebook.com/people/Bengt-Idestam/100000872502275 Bengt Idestam

    Aftonbladets agenda blir allt löjeväckande i takt med att ALLA. inklusive våra myndighetspersoner och politiker, börjar tala om det vi vetat i minst 5-10 år. Vilka är det som köpër den där skitblaskan? Och varför reagerar inte Shipstedt och kräver avgång för styrelsen och deras utsedde chefredaktör och VD? Vill dom förlora pengar?

  • http://misslyckande.wordpress.com Misslyckande

    Malmö har nu 39% utlandsfödda – Är Malmö störst med detta i Sverige?

    Detta verkar vara prioritering nr 1 öka öka öka – vi ser hur bra det går?

    Hur ska Malmö fungera ju mer arbetande svenskar flyttar från Malmö kommun?

    • http://www.motpol.nu/ Nils Motpol.nu

      Svaret på det är ju enkelt, resten av Sverige skall betala. Det är ju inte deras fel att det går dåligt, de är ju OFFREN! Det ser man ju på dem, de är ju mörkhyade. Då är man definitionsmässigt offer.

  • Anonym

    Är dom helt blinda?Hoppas att deras magsår kryper närmare för varje våldtäkt,rån,mord,bilbrand,stenkastning,sprängning ,laserpekare och raketbeskjutning av räddningspersonal dessa förbannade parasiter åstadkommer.

  • http://misslyckande.wordpress.com Misslyckande

    Blir så äcklad av oisin

    När den ena muslim en efter den andra åtalas gnäller han liksom Guillou ”bara för vi är muslimer”

    När det är svenskar som våldtar och mördar är de rasister nazister och främlingsfientliga

    När det är invandrare vs svenskar skriker han vi är rasister nazister och främlingsfientliga

    När det är invandrare vs invandrare skyller han ifrån sig

  • Anonym

    Nämen Cantwell, hur kan du ge dig till att påstå att Malmös problem beror på invandringen? Nu tar dom dej väl i örat?

    • http://profiles.google.com/pirinhagbg Fredrik Larsson

      Kanske dags att ta bort ”Gillar olika”-avdelningen på den hycklande skvallerblaskan…

  • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

    Jag tycker inte Aftonbladet är så rolig faktiskt, varför köper folk den? Kalle Anka är mycket roligare, mer bilder och dessutom kan man ibland lära sig ett och annat matnyttigt. Kalle Anka är inte lika stor och otymplig heller. Jag kan inte förstå att den där Aftonbladet blivit så populär. Men smaken är väl som baken och Aftonbladet ger ju helt klart valuta för pengarna på sätt och vis. Det är fler påhittade historier i den än i en Kalle Anka…

    • Anonym

      Den är stor därför att många dumskallar bor i landet. Det är också anledningen till att det ser ut som det gör; dessa dumskallar får rösta.

  • Anonym

    Oisin Cantwell är en myt..oman.

  • Anonym

    Känns nog tryggt för alla malmöiter att veta.

  • Anonym

    Denna förnekelse till problemen förvärrar problemen. Det måste man inse.

  • Anonym

    Skulle säga att Malmö är brottsinsatt. Att driva verksamhet under Skatteverkets och andra myndigheters radar är en förfinad kunskap och verkar vara legio i stan.

  • Anonym

    Vad de kör med ”närheten till kontinenten” hela tiden, som om det är Europas fel att en massa MENA- och balkan-invandrare gör kriminella karriärer i Malmö med omnejd.

    Hörde samma skitsnack, oemotsagt naturligtvis, på SVT imorse, där proffslögnaren från BRÅ står och säger att anledningen till att det finns så mycket vapen i Malmö är närheten till kontinenten.
    Heh… har någon journalist överhuvudtaget tänkt tanken att ringa polisen i Köpenhamn och fråga hur situationen är där när det gäller olagliga vapen?
    Nej, tänkte väl det. För det rimmar ju illa om det visar sig att Köpenhamn INTE har mer illegala vapen än skitstaden Malmö.

    • Fenrir

      Faktum är att Danmark som LAND har färre illegala vapen än Malmö..

  • Anonym

    Att denna slasktidning ständigt skall utmärka sig på ett negativt sätt.
    De har inga normala spärrar när det gäller att vinkla alla reportage till invandrarnas fördel. Jag lider med dessa människor som dagligen absorberar allt som Jan Helins drängar lurar på dem.

  • Anonym

    Aftonbladet är ju inte direkt något sanningsvittne.

  • Anonym

    Ojsan Canbad, han kan han….AB:s egen lille ängel…förutom Helin och Tintin’s fru

  • Anonym

    Det är en myt att aftonbladet är en seriös publikation.

    • Anonym

       Han heter Oisin men borde väl heta Ojsan med tanke på det dravel han sprider.

ISRAELLOBBYN PÅ KRIGSSTIGEN: Ett stort antal offentliga personer har gått med i gruppen som stöder skribenten Anna Ekströms anonyma angrepp på Ingmar Karlsson, där han bland annat påstås förespråka "en ny Förintelse".

Hatgrupp på Facebook mot svensk författare

Israellobbyn på krigsstigen efter bok. Nu smädar rörelsen författaren Ingmar Karlsson i en kontroversiell protestgrupp på Facebook.

Ge ett bidrag

Fria Tider får inga skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


donera med bank
Annons
Live TV
Live TV


Annons
Kultur
Montage: Fria Tider

Frankfurtskolan under luppen. Paul Gottfried skriver om uttrycket som vänstern inte vill höra.

Nyheter
John Derbyshire.

Tecken i tiden. Ännu en konservativ legend har rensats ut i det allt mer vänsterkorrekta USA.


Pressbild: KD

Birro med KD på första maj. Även veteranen Ingegerd Troedsson, 82, ska tåga med KD i år.


FINNS INGA SVENSKAR. Invandrarakademikern Michael Azar har genomskådat svenskarna. Vår gemenskap bygger på rasism och är "bara fantasier".

Svenskhet existerar inte men när den existerar är den rasistisk. Så går tongångarna när SvD bjuder in kulturmarxister till diskussion.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

Faksimil ur polisens efterlysning.

Inlagd 11 maj 2012
Sparkade liggande man i huvudet

Läs mer

Foto: PressTV.ir

Inlagd 9 maj 2012
Interpol efterlyser Iraks vicepresident

Läs mer

Känner du igen kvinnan på bilden? Kontakta Efterlyst på 08 702 00 90.

Inlagd 27 jan 2012
Livscoach lurade klienter på 700 000 kr

Läs mer

Foto: Polisen

Inlagd 8 jan 2012
Våldtog i tunnelbanan – fastnade på bild

Läs mer

Flashback

Inlagd 28 dec 2011
Försvunnen flicka framträdde på Flashback

Läs mer

Danska Ekstrabladet (vänster) och svenska Kvällsposten (höger).

Inlagd 9 okt 2011
Svensk specialitet: Anonymiserad efterlysning

Läs mer

Foto: Arkivbild

Inlagd 20 aug 2011
Video: Här skjuter plundrarna mot polisen

Läs mer

Nöje
SÅGAD. Sina Samadi, alias Sean Banan, kan ha gjort Sveriges sämsta film - någonsin.

Sean Banan sågas totalt. Den 26-årige invandrar­komikern kan ha gjort Sveriges sämsta film någonsin, enligt kritikerna.

Senaste nyttHeta ämnen
Senaste kommentarer
Annons
Gilla oss på Facebook
Annons
Till Inkorrekta Butiken
Senaste webbtv
Vi tackar
Holländska · Erik B · Curator · Marcus Aurelius · Loffe · dacke · Clarkkent · fr.oskar h · Figaro · Fj5glqs3br · Stefan · Jern&betong · Gunnar l · · Ejron · Åke · Pontus å · Jan Georgsson · Grettir · Bo Johannes · Taxiåkaren · Erik Bergstr · Håkan · Tomas Omaely · Vikingen · Slasher · Magnus · jakob d · Tyr · Jörgen · Gåva · Curator · Ensamstående · Fingal O · NudasVerit · HonestJohn · sexleksaker · Nisse12 · Ålkraft · FredrikR · Suverän! · Broozooz · Nils A · Jan Lillie · Mats Bern · Bo Str. · Hemförsäkring · Bob · loqu · S.Lind · BLE · Joel · Pettson · Tjalle · Thord B · Robban · Erik Andersson · Mrmadmax · Rutger · Patrik b · Peterb dk · Witold · Casper · Näcken · Oxy · Surfa Anonymt · goderian2 · Sätermannen · Christian · Kalle · Markus · karan49 · teura.org · Julia Caesar · Nicke