"DET SER VÄLDIGT BRA UT", Jan Helin.

"DET SER VÄLDIGT BRA UT", Jan Helin.

Aftonbladets upplaga rasar

Publicerat den 9 september 2012 kl 01:55

MEDIA. På ett år har tidningens pappersupplaga fallit 45 900 exemplar – på fyra år 174 900. Nu krymper Aftonbladet också på nätet och den totala räckvidden minskar med 134 000 personer.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Aftonbladet redovisar nu sina julisiffror i olika kanaler. Den lönsamma tryckta tidningen har på ett år minskat till 235 000 betalda exemplar per dag, ett fall på 45 900 papperstidningar – trots att OS lockade läsare. När Jan Helin tillträdde sin post 2008 låg upplagan i juli på 409 900 exemplar per dag.

En ny trend är att även aftonbladet.se minskar, vilket sammantaget leder till att tidningens totala räckvidd i juli var 2 260 000 personer per dag, en minskning från 2 394 000 för ett år sedan. Aftonbladet når alltså totalt ut till 134 000 färre svenskar än för ett år sedan.

Det enda segment som ökade var mobillösningen, medan även Aftonbladet-TV föll tillbaka. Även bilagorna har på ett år fallit med hela 25%. När chefredaktör Jan Helin kommenterade utvecklingen i Resumé i samband med indragningen av tidningens London-korrespondent, sammanfattade han det så här:

– Det ser väldigt bra ut för oss.

Köp boken här!

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

  • http://profile.yahoo.com/G3QZBFCCPDXFTMQCKEUA4G4DW4 Blackstaff

    Buhu vad ledsen i ögat jag blir, eller INTE!
    Går inte ens att elda med skiten. Nej lägg ner.

  • http://www.facebook.com/people/Johnny-Larsson/100000534507754 Johnny Larsson

    Jag skulle aldrig betala för ett kommunistblad, Inte nu inte sen inte någonsin, Skitpapper möjligtvis, Jan ”hatar Sverige” helin kan dra åt helvette, Ful som stryk är han också.

  • From House of Drăculești

    Tidningen funkar att torka upp hundpiss med.  den suger bra

  • Anonym

    Folk börjar kanske tänka och tar avstånd från blattekramarna.

  • Anonym

    Glädjande nyheter. Dock syndar jag ibland då jag läser hockeybladet.se. Dock utan att passera huvudsidan… =) 

  • Anonym

    Innebär en upplaga om ca 10000 om 5 år…  Det ser bra ut. Svenskarna tror allt mindre på en tidning som till stor del sprider lögner.

  • Anonym

    Skulle inte Fria Tider kunna ges ut som veckotidning (likt Nationell Idag) och därmed erhålla presstöd?? Nationell Idag får väl lite över 1 miljon om året… 

  • http://twitter.com/MattiasStanton Mattias Stanton

    Instämmer med Helin. Jag tycker också det ser bra ut. De rasar ju!

  • http://misslyckande.wordpress.com/ Misslyckande

    Oktober 2009 publicerade Jan Helin ”muslimer det största hotet” när det skulle vara islamister det största hotet

    Nu kommer det 27.000 muslimer från Somalia. Så fel Åkesson hade Jan?

    Karma is bitch!

  • http://pulse.yahoo.com/_T6XAYANIYQ6OOKTKK273EZXXCE B

    Som medarbetare på SUS, Skånes Universitetssjukhus, en dyrbar sammanslagning av Lunds Universitetssjukhus och Malmö Allmänna sjukhus, allt för att lugna ner Malmös representanter i Region Skåne, har jag bevittnat hur man mer och mer snålar in på vården för skåningarna, allt medan illegala får mer och mer bit av kakan. Vårdplatserna blir färre och färre, tant Svea skickas hem långt innan hon är redo, allt medan Mohammad med hela släkten kräver allt mer av sjukvården för sina minimala blessyrer! 

  • http://pulse.yahoo.com/_T6XAYANIYQ6OOKTKK273EZXXCE B

    Veckans skönaste nyhet!

  • Anonym

    Läser aldrig tidningen. Är less på att läsa på hur många som blivit våldtagna och rånade. 

  • Anonym

    Jag tycker också det ser bra ut för AB, ur min synvinkel. Måtte den nuvarande trenden fortsätta. Köper aldrig skräpet och undviker läsa AB länkar på nätet. 

  • Anonym

    Om man hittar en gammal pk-tidning kan man slå in fisk med den. Den är det enda den duger till förutom att tända en brasa med. 

  • Anonym

    Lägg ner skiten, det är ju inget läsbart i denna lögnarblaska !

  • Anonym

    Migrationskostnaderna som presenterades här om dagen ligger på 8,1 miljarder. En tidning som vill granska makten och värna om medborgarna skulle ju åtminstånde fråga hur detta påverkar andra områden inom välfärden. Vad gör AB istället? 

    De har en snyftartikel om Ali, en av alla dessa ensamkommande, som säkerligen är X antal år äldre än 18 och som måste skickas till dödsnazistlandet Italien. Snacka om prioriteringar?

    I övrigt är AB en skvallerblaska med hyfsad sport och webtv och med en blindgalen kulturredaktion´.

    • Anonym

      8,1 miljarder var bara kostnadsÖKNINGEN. 

      • Anonym

        Helt korrekt. Lite luddigt skrivet av mig.

  • Anonym

    I ett delbetänkande, som ska lämnas senast den 15 september 2012 (enligt ett tilläggsdirektiv), ska kommittén ta ställning till om stödet för dagstidningar till nationella minoriteter bör förstärkas i nuvarande presstödsförordning.”

    Fria Tider. Sök bidrag! Ni har en god chans att få det, då de nationella minoriteter bör förstärkas, står det i texten!
    Vi är en minoritet av svenskvänliga invandrare och svenskar. Skriv det!

  • Anonym

    Var går gränser för att få presstöd? Det skulle vara underbart om presstödet drogs in och de fick klara sig på egen hand.

    • Anonym
    • Anonym

      Alla vi som går emot PK-ismen, och blir kallade för rasister, nazister, islamofober, främlingsfientliga m.fl. epitet, för att vi inte vill bli utnyttjade av överheten och parasiterna som de importerar, borde ha rätt till presstöd, eftersom pressen från dem mot oss oliktänkande är mycket stort.

      • Anonym

        Häftigt. Nästan så man har lust att söka det med den motiveringen du angav. 
        Jag kan ju som invandrare försöka sådär oförstående…..

        ”Snälla. Härmed ansöker jag presstöd, för jag är pressad varje dag sedan jag röstade på SD . Jag är även mobbad. Kan man ansöka om stöd för mobbning också. Jag har hört att ni vill hjälpa oss minoriteter så gärna och om ni inte gör det, anmäler jag er till DO!  ”

  • Anonym

    Jag vill inte vara elak, men det är mycket glädjande. 

    Om Aftonbladet skulle börja med den originella lösningen att skriva sanningen om diverse ärenden så skulle nog upplagan växa.

    Men det är väl för mycket begärt. Man kommer inte att göra det förrän Helin (som påstås vara personligen trevlig) har avgått.

    Så om du vill AB väl, Helin, sluta på AB. Efter din senaste, strängt regisserade chat med läsarna förstår jag vad du går för.

    Det finns säkert någon förortstidning som törstar efter din kompetens.

  • Anonym

    Jag köper fortfarande AB, två-tre ggr per år, när de har sina Hockeybiblar, Fotbollsbiblar etc

     

  • Sparkle Wind

    Så otroligt skönt att höra. Jag hoppas bara att det fortsätter såhär. :D

  • Anonym

    Det verkar som att bojkotten fungerar bättre än jag vågade hoppas för några år sen. Resultaten är tydliga. Fortsätt bojkotta, så går de i graven.

  • http://aspir.myopenid.com/ aspir

    Det är väl det här man kallar Goda Nyheter!

  • Anonym

    http://www.aftonlognen.se/
    Länken lämnar inga ”klick” till AB.  ;)

    • http://aspir.myopenid.com/ aspir

      Hur är det med aftonhoran.se och klick?
      Den länken fungerar ju också. Vet du något om den?

      • Anonym

        Samma där, tror jag. 

  • Anonym

    Jan Helin har du inte fattat att zoomalierna och mena är analfabeter.Du har grävt din egen/vår grav.

  • Anonym

    ”– Det ser väldigt bra ut för oss.”
    Och ännu bättre (ännu lägre siffror) lär det bli framöver…

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000102347491 Yair Geirshtein

    Toppen. Om sedan Helin dränkte sig också, vore dagen räddad.

  • Anonym

    DETTA ÄR
    ett friskhetstecken.
    Tack!

  • Anonym

    Det finns ju inga artiklar att läsa. Sidorna är ju fulla av reklam och bullshit! Råkar man hitta någon artikel så är den antingen dåligt skriven nonsens eller full av hyckleri. Fattar inte att företag kan lägga pengar på all reklam på dessa sidor. De försvinner ju i mängden av klickbara rutor. Expressen verkar ju också gå åt det hållet. Det är ju nästan en kopia med AB idag jämfört med för ett år sen. De gillar ju inte olika i alla fall…

  • Anonym

    GLÄDJANDE !!

  • Anonym

    Skönt att många slutar läsa den där skvallerblaskan!

  • Anonym

    Bra att antivitism och lögner inte lönar sig. Hoppas de går i konkurs. 

  • Anonym

    Har tagit bort länkarna till AB och DN så där får de inga reklamklick från mig. Någon tidning har jag inte köpt på 5 år. Anledning är att jag vill inte få sanningen reviderad eller pixlad. Vem vill köpa ett skolfoto där alla mörka i klassen är vitpixlade?

  • Anonym

    Ingen är gladare än jag. :)

    Tiden kommer i kapp PK Aftonhoran.

  • http://www.facebook.com/people/Sven-erik-Karlsson/100001278078943 Sven-erik Karlsson

    Jag har alltid sagt att jag aldrig ska bli skadeglad men nu kan jag inte hålla emot !

  • Anonym

    Kollade lite hur tidningsranchen ser ut i UK. Det är inte säkert att upplagorna sjunker enbart p ga dålig journalistik (även om en det säkert står för en betydande del). Har nog mer att göra mer med ändrat konsumentbeteende p ga Internet. Om ni kan hitta siffror från Danmark eller Norge, skulle vara intressant att jämföra med.  
    National newspaper daily sales May 2012 (average sale and percentage change year on year)

    Daily Mirror : 1,080,544 ; -7.54
    Daily Record : 281,465 ; -9.65
    Daily Star : 606,641 ; -13.59
    The Sun : 2,611,838 ; -8.26
    Daily Express : 597,885 ; -5.34
    Daily Mail : 1,931,135 ; -6.11
    The Daily Telegraph : 575,132 ; -9.57
    Financial Times : 300,584 ; -17.12
    The Herald : 45,136 ; -10.51
    The Guardian : 214,703 ; -18.34i : 274,539 ; 64.33
    The Independent : 93,983 ; -47.60
    The Scotsman : 35,927 ; -12.95
    The Times : 395,752 ; -11.40
    Racing Post 49,446 ; -8.34
    Sunday titles
    Daily Star Sunday : 480,247 ; 56.95
    The Sun (Sunday) : 2,242,132 ;
    Sunday Mail : 318,567 ; -11.99
    Sunday Mirror : 1,094,265 ; 0.67
    The People : 462,329 ; -3.93
    Sunday Express : 512,596 ; -9.02Sunday Post : 265,481 ; -12.80The Mail on Sunday : 1,802,491 ; -6.06Independent on Sunday : 125,373 ; -17.09The Observer : 252,780 ; -13.74Scotland on Sunday : 48,225 ; -11.12
    Sunday Herald : 27,897 ; -13.61
    The Sunday Telegraph : 447,428 ; -6.87
    The Sunday Times : 924,312 ; -11.94

    • Anonym

      Noterar att The Independent måste nog bli dependent för att överleva. D.v.s politiskt korrekt.

  • Anonym

    Jan Helin har helt rätt. Det ser väldigt bra ut för oss. Så bara fortsätt på inslaget spår Jan !

  • Anonym

    Aftonbladet är bra till en sak…att tända en brasa…men dock bara om det är ett gratisexemplar som man ”hittar” någonstans…skön läsning annars o vore jag i Helins skor skulle jag skämmas att göra ett sådant uttalande…det ser bra ut…jo men visst…i alla fall för oss som bojkottar ”slaskmedia”…

  • http://profiles.google.com/pirinhagbg Fredrik Larsson

    Jag håller med dig, Helin!

  • Anonym

    Vilken underbar nyhet att vakna upp till! Det brukar heta att SD väljare är lågutbildade frustrerade män! När man ser vem som köper rövslemmet är det ofta sjaskigt klädda coca coladrickande, chipsätande låginkomsttagare eller socialfall, som kanske aldrig läst en bok! 

    • Sparkle Wind

      Har du något emot människor som dricker Coca Cola eller äter chips?

      • Anonym

        Både Coca Cola och chips är till men för folkhälsan priset borde fördubblas! Rövslemmet Aftonbladet är också till men för folkhälsan, den fördummar folk!

  • Anonym

    För varje tidning som inte köps är en framgång för yttrandefriheten.

  • Anonym

    Finfina nyheter! Jag håller med Helin, det ser bra ut på vägen mot nedläggning :)

  • Anonym

    Underbart, gammelmedia FALLER!

  • Anonym

    Jag köpte förut tidningen i sportsammanhang men sedan 2010 kan jag stolt meddela att jag inte köpt tidningen en endaste gång. Jag brukar dessutom håna kompisar som köper tidningen. Det ger också resultat, folk skäms när det köpt tidningen, eftersom det numer är vedertaget att tidningen är en skvallertidning!

    • Anonym

      Bra, själv brukar jag vända aftonslasken så man ser baksidan tidningsställerna.. SD 2014

  • Anonym

    Comical-(Ali)Jan i beste stil!! Det samme skjer i Norge. Opplagene hos riksavisene raser og journalister mister jobbene i større tempo enn hos dot-com-selskapene på slutten av 90 tallet! Hvem øker mest? Alternative nyhetskilder….

  • Peter Törnquist

    Härligt jag har inte läst den på över 1 år vägrar

  • http://www.facebook.com/people/Robert-Spannande/100001569228472 Robert Spännande

    HAHAHAHHA underbart!!!

  • Anonym

    Mycket skönt att se att bojkotten har gett resultat!

  • Anonym

    Vad är det som ser bra ut?

    • Anonym

      Det är vår framtid utan Aftonblaskan.

  • Anonym

    aftonbladet minskar och minskar.

  • Anonym

    Tackarrrrrrrr !

  • http://detopaverkadesinnet.blogspot.com/ MetalHeadViking

    Pallar inte med hans vidriga flin! 

    • Anonym

       Det orkar han kanske inte hålla så länge till. Jag har f ö aldrig gillat den där dasstidn.. flåt, dagstidningen.

  • DAn

    Hurra!

    Mvh
    DAn.

  • Anonym

    YEEEES!

  • Mark Sten

    Nu ska det ju skaffas fram 1,3 miljarder för att kommunerna ska övertalas att ta hand om somalisk anhöriginvandring. Sedan behöver Migrationsverket 8,1 miljarder för att ta hand om den kommande flyktingvågen (eller tsunamin). Jag tycker att dessa pengar först och främst ska tas från presstödet.

    Att journalister aldrig vill återge en sann bild över hur den sjuka invandringspolitiken drabbar Sverige, kan bero på att journalister lever helt isolerat och aldrig märker av mångkulturen.

    Att helt strypa presstödet och styra om det till flyktingpolitiken kanske kan blir det uppvaknande hos gammelmedia som vi alla väntar på?      

  • Anonym

    Jag håller för första gången med Jan Helin. Det här ser bra ut!
    Har själv inte köpt en Aftonlögnen på över 10 år och har slutat att gå in på dess hemsida.

    • Anonym

      Haha bra noterat!  :-D

  • Anonym

    Man kanske kan köpa Expressen istället. Det verkar som att Anna Dahlberg inspirerats av Fria Tider och Avpixlat. 
    http://www.expressen.se/ledare/anna-dahlberg/vi-maste-valja-vag-i-flyktingpolitiken/

    • Anonym

       Man borde kontakta henne och kalla henne främlingsfientlig och rasist.

      Hon kallar SD för främlingsfientliga och driver samma tema själv.

      • Anonym

        Precis, det är absurt. Hon för fram exakt samma åsikter som sd men måste samtidigt kalla dem för främlingsfientliga. Det är en ganska vanlig retorik när någon  kritiserar invandringspolitiken. 

    • Anonym

       Ännu en lögnerska har öppnat truten. Fortfarande hållen hon på med att
      SD är främlingsfientlig. Om man är emot den stora massinvandringen och
      dess konsekvenser är man invandrarkritisk. Sedan babblar Anna Dahlberg
      ”Och vi kan inte låta SD hindra oss från att diskutera den saken.”
      Det
      var den största lögn jag hört på länge. Vilka är det som i Riksdagen
      vill prata om massinvandringen och dess konsekvenser om inte SD men de
      andra sju(k)klöverpolitikerna stretar förtrutet emot. Håll dig till
      sanningen Anna eller håll truten. Om du menar att SD hindrar dom från
      att diskutera, för då kommer det fram att SD har rätt, kan jag förstå
      din mening. Men i vanlig ordning far EX med osanningar om SD

    • Anonym

      Anna Dahlberg inspirerats av AP och FT? Drick morgonkaffet och återkom sedan med en bättre analys. Expressen och i synnerhet ledarsidan ska undvikas till varje pris.

      • Anonym

        Det tror jag inte är otänkbart i alla fall. Nu känner jag knappt till henne men man ska inte underskatta hyckleriet hos journalister, vissa av dem är mer invandringskritiska än de ger sken av men kan inte skriva vad som helst för att riskera sitt jobb (jämför valstugereportaget). De läser också dagligen dessa sidor enligt mediacreeper: 
        http://mediacreeper.com/name/Expressen_AB

    • M Capensis

       Nja, tror snarare att damen tjuvstartar. Självklart är baktanken med massinvandringen från borgerligt håll att på så sätt bryta upp välfärdssamhället. När tillräckligt många får tillräckligt lite för sina skattepengar, så eroderas viljan att låta sig beskattas.

  • gugge

    Äntligen en bra nyhet för en gångs skull!

  • Anonym

    Att permanenta en lögnaktig journalistik skiter sig i längden. 

    Kan man inte tolka det som att acceptansen för den förda asyl- och anhriginvandringen som alltid omhuldats av aftonbladet oxå sjunker som en sten? Det borde i det här läget vara ett rimligt antagande.

  • Anonym

    Slutade att köpa kvällstidningarna för många år sedan. Sedan några år bestämde jag mig för att i möjligaste mån undvika nätupplagorna också.
    Läser i stort sett bara alternativa nyhetssidor. Jag går in på kvällstidningarnas sidor någon enstaka gång numera, mest för att konstatera hur dåliga de är.

    Funderar på att ta en prenumeration på Dispatch International.

    • Anonym

      Din historia är identisk med min! Den enda tidning jag läser på nätet är Dagens Ind. Köper aldrig MSM papperstidningar! Det blir nog Dispatch för mig med!

      • Anonym

        Dagens Industri är dock ordentligt usel! Nyheterna är oftast ett skämt idag och kommentatorsfunktionen (som är i särklass det viktigaste med nyheten) är helt förstörd.

        I så fall skulle jag hellre rekommendera SvDs näringslivsutgåva på nätet.

    • Anonym

       Jag brukar använda SvD, DN och vissa bloggar också. Man måste komma ihåg att de alternativa nyhetssidorna också är för obalanserade i dagsläget. Dispatch Internationell tog jag en halvårs-pernumeration på, mest för att stödja initiativet.

  • ingemar odén

    När varenda nyhet är vinklad ur endast ett perspektiv blir det så här, Journalisterna som får sparken kommer väl antagligen att få jobb på Migrationsverket, vår ruttna stubbe

  • Anonym

    Utan presstöd så tror jag Sverige journalister skulle svälta ihjäl.

  • Anonym

    Folk börjar inse att det finns alternativ till skräpet som produceras av Aftonbladet och Expressen.

  • Anonym

    Klart de lever i det blå. De flesta röstar på MP, det säger allt, tycker jag.

  • http://pulse.yahoo.com/_YBP6C3Q2SJZVVHO42IPVX274B4 Thomas

    Jan Helin är mediasveriges störste narr. Det är intressant att se hur han lyckats göra en redan minst sagt medioker tidning sämre och ändå tycks ärkenötet vara stolt över vad han åstadkommit…

  • Anonym

    ”– Det ser väldigt bra ut för oss.” Snacka om bristande självkritik :)

    • Anonym

       Maskhållning.

  • Anonym

    I ett märkligt stort antal dagar har en artikel om SPÖKEN! stoltserat på nätupplagan. Detta visar i mina ögon på hur verklighets förankrade de är. Spöken eller islam fredens religion… vidskepelse som vidskepelse.

  • Anonym

    Det verkar tyvärr som de ökade lite sen juni när det gäller papperstidningen. Men i stort, jag tror de får svårt att återvinna gamla läsare även om Schibstedt reagerar. Men om de inför om sanningen ska  fram och med nya redaktörer (kanske någon av Fria Tiders på deltid) så kanske.

  • Anonym

    Där bevisade han än en gång hur långt från verkligheten han befinner sig.

  • Anonym

    Men tidningen är ju Sveriges främsta tidning, med sittinlektuella tema, såsom vilken stälning man skall ha Sex i & andra Kiss & Bajs nyheter….

  • Anonym

    Jag var inte med på den tiden men jag föreställer mig att en tidningsläsare i Danmark eller Norge fick inte reda på vad tyskarna hade för sig i fängelser och i nätternas mörker. Vi har heller ingen aning i allmänhet om vi inte läser i sociala medier.

  • Anonym

    Han lär väl börja med bilagor på arabiska om tidningen ska överleva.

    • Anonym

       Vem skulle kunna läsa dom bilagorna?

  • Anonym

    Jag slutade köpa Aftonbladet för många år sedan (tidigare köpte jag endast sporadiskt) och nu har jag slutat läsa den på nätet vilket är ett helt medvetet val. Gör så du med. Sluta kolla aftonbladet.

    • Anonym

      Alla som har HELT slutat att läsa Aftonbladet, Expressen, sydsvenskan, GT/kvällsposten SKRIV ERT NAMN HÄR UNDER

      • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003446126416 Ulian Aliev

        Jag skulle snarare vilja se alla som KÖPER skiten skriva sitt namn här!

        Det är ju dom som gör en extremistisk handling, och såna borde man tvingas stå till svars för!

        • Anonym

          hahaha… det har du rätt i. Det hade varit mer intressant att få reda på vem dessa är.

          • Anonym

            Det ser man när man står i kön vid kassan i konsum.

      • Anonym

        Stefan.

      • Anonym

        Peter

  • Anonym

    Som man bäddar får man ligga, helin tjänar säkerligen lika mycket pengar ändå. Att vara en ryggradslös nyhetstidning som inte tar upp viktiga saker i samhället gör att jag inte köpt ett aftonblad dom senaste 4-5 åren samt att jag verkligen drar mig för att gå in på deras sajt, aftonbladet var en gång i tiden min favvo blaska, men när allt ska vara så poltiskt korrekt och verkligen dölja vad folk gör så hejdå.

  • Anonym

    Aftonbladet o Expressen var ju slask-tidningar redan på 80-talet, men då fanns ju inte webben. Gårdagens nyheter stod i morgontidningen och dagsaktuella händelser i AB eller Expressen.

    Förhoppningsvis kan ett fåtal seriösa papperstidningar, som ej konkurrerar med internet, bestå eller födas, och bedriva en seriös och egagerande samhällsdebatt. Mångkulturs-experimentet kommer förhoppningsvis ses som en skamfläck i framtiden, ur journalistiskt perspektiv.

  • Anonym

    Dax att omskola sig då , det räckte inte att vara gummirygg o gilla olika, det unnar jag skräpjournalisterna på Aftonbladet

  • Anonym

    Det gör, som bekant, ont när knoppar brister, men det kan göra väldigt gött i betraktaren.

  • Anonym

    Janne måste väl vara lika stor mytoman som Bagdad-Bob, eller?

    Hej! Alla journalister på AB! Ni jobbar sakta men säkert på er framtida arbetslöshet. Hoppas för er egen skull att ni inte sitter med stora skulder på bostadsrätten.

    Å andra sidan så kan ni då få förmånen att flytta ut till förorten och så att säga leva som ni lär, nämligen mitt i den enligt er så fantastiska mångkulturella smältdegeln.

    • ingemar odén

       Mycket fin kommentar, Sveriges flagga i topp för dig.

  • http://petterssons.bloggsida.se/ Stefan K

    PS

    Använd inte länken till AB i texten ovan, utan denna http://www.aftonlognen.se/siffror/
    Vi gör väl allt för att jävlas med Helin?

    • Anonym

      Fast det funkar väl bara en gång? Fortsätter du klicka så registreras ”klicken”.

      • http://petterssons.bloggsida.se/ Stefan K

        Vet ej, men varje klicka som Helin går miste om är ett steg i rätt riktning.

        • Anonym

          Använd AdBlock!

  • Anonym

    AB.rasar =orsak läsarna är förb….. för att AB. tiger om vad som händer i landet under Alliansens framfart.  SKRIV om katastrofen som nu sker i vårt land,då kommer tidningen att sälja igen.

  • Anonym

    Vi lyckas sakta men säkert! ”Aftonhoran” är ju ett etablerat begrepp. Googlar du med det namnet, bidrar du inte tidningen.

  • Anonym

    Goda nyheter!

  • Anonym

    Trots massinvassion av somalier, så analfabeter betyder inte aftonbladetläsare. Det tar nog ett tag innan Jan Helin fattar det hemma i Bromma

  • Anonym

    Underbara nyheter så här på morgonen……måste ni av någon anledning besöka denna skitsida så använd aftonlognen.se alt. Aftonhoran.se……….då får de inga intäckter för reklamen på första sidan…..

    Sd 2014

  • Anonym

    Samma inställning till sin egen tidnings situation som till landets, halva tidningen eller mer består idag av såpopere nyheter. Är det vad media skall syssla med istället för att ta reda på sanningen om vad som händer runt om i landet.

  • http://profiles.google.com/lennart.struve Lennart Struve

    ”…det ser bra ut”
    Vilken grund hade han till detta uttalande?
    Jag kan tänka mig två alternativ.
    Han ansåg att detta uttalanda var till behag för både läsare och ägare
    eller att upplagorna ökade och annonsörerna vart fler och fler.
    Tja…:)Ett typriskt Hellinuttalande; Fräckt och lögnaktigt!!!

  • goodkat

    Gott att höra att fler och fler skitblaskor håller på att duka under!

    Det var några år sedan man skrev A-ordet i adressfältet sist dessutom, så jag känner mig direkt skyldig ;)

  • Anonym

    BRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!

  • http://www.facebook.com/people/Sven-erik-Karlsson/100001278078943 Sven-erik Karlsson

    F-n nu blev jag skadeglad igen !

  • Tomas O’Maely

    Jag blir då inte förvånad.

    Däremot blir jag förvånad över att Helin får vara kvar,

  • Anonym

    Undrar när Schibstedt tar i med hårdhandskarna?  Det handlar ju om stora summor. En så stor tidning kan inte blöda länge innan att tuff kirurgi måste sättas in!?

  • 490

    Haha..Helin, Somalierna köper inte Aftonbladet! :D

    • Anonym

      Har grunnat lite på det där. Media har inte det minsta att hämta av MENA invasionen, sett till ekonomin. Utan svenne rasar hela bygget. Analfabeter är väl inte de ultimata prenumeranterna :) ?

    • Anonym

       Helin kontrar inom kort med att trycka eländet på khatblad.

  • Odalmannen

    ”Det ser väldigt bra ut” säger Jan Helin om Aftonbladets snabbt minskande upplagesiffror.

    Det låter ungefär som den där gamla skämthistorien om mannen som just har råkat falla ut från ett fönster i ett höghus. Allt medan han passerar förbi den ena efter den andra våningen och ser gatan under honom snabbt komma allt närmare och närmare resonerar han optimistiskt för sig själv:

    ”Än går det bra, än har det inte hänt något.”

  • Anonym

    Äntligen ett uttalande från Hedin som man kan hålla med ,när han säger ”att det ser bra ut”

  • Anonym

    Länka annars till ft på ab annars

  • Anonym

    Helin har grävt aftonbladets grav.

  • Anonym

    Goda nyheter –  det här är mycket goda nyheter mina vänner!

  • http://twitter.com/rogerpanglao Roger B Hermanson

    Det hade varit väldigt alarmerande om upplagan i stället ökat. Nu är den på väg i rask takt där den hör hemma ibland andra sopor.

  • Anonym

    Jag kommer iaf aldrig att läsa Aftonlögnen, eller andra kulturmarxistiska tidningar, varken på nätet eller i pappersform, även om det är gratis, och även om det länkas från FT ,eller AP, dit. Jag hoppas innerligt att dessa fiender till allt svenskt skall dö och aldrig återuppstå. 

    • http://www.facebook.com/memento84 Björn Ek

      Jag läser motvilligt dessa medier, enbart i syfte att hålla mig à jour med det senaste vansinnet.

      • http://profiles.yahoo.com/u/XPROUKPZYMBUCTVZZ5E2GXEKEE Per

        Använd AdBlocker i din browser så slipper du se annonserna och inga hämtningar registreras så AB får inga annonsintäkter.

  • Anonym

    Ha! ha! Lögnens mästare!!! – Smaka på folkets vrede!!!

  • Anonym

    Skrämmande att det är nästan 2.3 miljoner svenskar som är förda bakom ljuset och fullproppade med vänsterpropaganda.
    Vad som är ännu mer skrämmande är att den totala siffran över hela Sverige är betydligt mycket högre.

  • Anonym

     Mår alltid dåligt för att man är inne på den där sidan dagligen. Men någon dum vana ligger i att kolla om nån snabb nyhet ligger uppe med dålig Rubrik eller kolla på dessa otaliga dumma ledare som skriver den ena dyngan efter den andra. Lite kul att se hur verklighetsfrånvända dom är.

    Men Jan sa ju senat igår i chatten att deras tidning är den mest lönsamma i hela världen online… Ljuger han rakt av? Eller så kan det stämma då de endast satsar på är att snabbt få in klick klick klick och därav genereras pengar.

    Det är bara kolla deras rubriker och sedan hur slarviga deras artiklar är. Andra tidningar i världen kanske vill ha någorlunda kvalité före reklampengar.

  • Anonym

    Vi sa ju det JAN, att du skall respektera sanningen och få din hybris undersökt av specialisläkare! Spottar du på oss krossar vi dig och din tidning, och detta är bara början. 
    Du är inte karismatisk som du tycks tro, bara dryg och drygare!

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003446126416 Ulian Aliev

    Jag har spärrat sajten i mitt hushåll.. varken jag, min tjej eller besökare kan besöka deras websajt. Ingen har klagat :)

    • Anonym

      Bra initiativ! Skulle gå ut som rekomendation till fler hushåll. Av mentalhygieniska skäl.

    • http://profiles.yahoo.com/u/XPROUKPZYMBUCTVZZ5E2GXEKEE Per

      Använd AdBlocker i din browser så slipper du se annonserna och inga hämtningar registreras så AB får inga annonsintäkter.

      • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003446126416 Ulian Aliev

        använder denna sajt.. där har man en bra översikt.. det är gratis och jag har inte märkt av några annonser alls https://family.qustodio.com/

  • Anonym

    Det enda som håller det nuvarande pk-systemet på sina fötter är den etablerade journalistklassen. Ungefär som när det fanns en statligt godkänd prästklass förr i tiden som berättade hur världen fungerade, så har vi vår kära journalister som bor i sin egna lilla värld och förmedlar godkänd information som är väl utvald för att behålla status quo.

    Kan bara hurra när sidor som friatider och andra självständiga nyhetssidor vandrar förbi massmedian i besökarantal.

    Som jag ser det så är ett fritt internet absolut nödvändigt för att detta ska fortsätta. Hade det inte funnits så hade endast de statsfinansierade sidorna kunnat förmedla sin information.

  • Anonym

    Hehe jag hoppas upplagan minskar med samma mängd asylsökande icke skyddsbehövande som kommer in .

    Tummen upp för snart blir det för journalisterna att börja arbeta på riktigt och i samma värd som vi dödliga svenskar lever i, ingen mer latte och vitt vin utan billigt pulverkaffe och renat .

    Nu blev man genast på lite bättre humör och tänker på ordspråket ”what goes around comes around” så bra det stämmer .

    • Anonym

      I så fall är upplagan snart noll och intet, vilket är fantastiskt.
      Så kan Jan gilla olika hela vägen till Arbetsförmedlingen.

  • Anonym

    Den mannen måste tydligen ljuga in i det sista.
    Han påminner till viss del om Bagdad Bob.

  • http://profile.yahoo.com/XR5LO5PHR6FKYZEW4JNPZ7IW64 Tylle Steinmetz

    Så, han har samma sorts hjärnsjukdom som våra politiker?
    Dom tror det går jättebra när det egentligen håller på att gå åt pipsvängen.

    Men jag håller med honom. Det ser väldigt bra ut för oss.

  • Carl Lundström

    Jadå, det ser väldigt bra ut. Men inte för honom!

    • Anonym

      Tidningen e bra, vi gillar ju olika. Jepp jag gillar olika sorters konkurs :)

 

Högerextrema både störst och bäst

Ledarblogg. Några funderingar om Medierådets rapport om nätextremism.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Tyska frikårssoldater, här fotograferade spanandes efter kommunister under gatustrider i Berlin 1919. Bildkälla: Tyska förbundsarkivet.

Bokrecension: The Outlaws. Thomas Weber har läst en hårdkokt berättelse om frikårstidens Tyskland.

Fler nyheter
FÅR KRITIK: Joe Biden, USA:s vice president, prisade de judiska insatserna för att öka invandringen och skapa social rättvisa i USA. Men nu menar kritiker att han samtidigt bekräftade en rad antisemitiska föreställningar. Arkivbild: Marc Nozell/CC-BY

Biden: ”Judar” gav oss invandring, feminism och homoäktenskap. Kontroversiellt utspel.


HÅLLER KOLL: Frankrikes president François Hollande skärper nu övervakningen av fransmännens värdetransaktioner. Pengar och guld får inte längre skickas med posten. Foto: Hollandes kampanj/Flickr

Fransmän förbjuds skicka guld och kontanter med posten. Skärpt övervakning mot "penningtvätt".


Foto: A. Synwell

Ungern ändrar grundlag efter EU:s stämningshot. Global seger i flera frågor.


 

Obama kan läsa din e-post. USA kan bläddra i svenska myndigheters mejl.


ONÖDIGT: Kommunala folkomröstningar har hållits på folkets initiativ vid sju tillfällen sedan 2011. I fem av fallen har politikerna struntat i valresultatet. Foto: Dahlstroms/CC-BY

Svenska politiker struntar i lokala folkomröstningar. Kommunala folkinitiativ verkningslösa.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

POLISEN EFTERLYSER. Kan ha varit delaktig i misshandel på  Mäster Samuelsgatan i Stockholm, den 10 mars.

Inlagd 13 jun 2013
Efterlysta av polisen

Läs mer

"Aziz", 22, efterlyst för mordförsök.. Foto:  Polisen

Inlagd 30 maj 2013
Man efterlyst för mordförsök

Läs mer

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
Vikingaskepp av mindre modell. Henri Bergius/CC-BY-SA

Ny vikingafärd i Amerika upptäckt. Sannolikt platsen där vikingar träffade på skrälingar.


DUMHET GÅR I ARV: Studien har funnit genetiska markörer för utbildningsnivå genom att studera 100.000 deltagare. Foto: 53416677@N08/CC-BY (flickr)

DN erkänner: Gener avgör din intelligens. Genetiska markörer visar utbildningsnivå.


Honungsbi. Foto: Flickr/Ryan Wick

Dresserade honungsbin letar landminor i Kroatien. Små bevingade insekter ska i framtiden rädda liv.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons