Övergreppen i Uleåborg

Barnvåldtäkterna sprider sig till Helsingfors – fler invandrare gripna

Publicerad 14 januari 2019 kl 09.18

Utrikes. Den utländska pedofilvågen i Finland sprider sig ytterligare. Nu har även polisen i huvudstaden Helsingfors gripit flera invandrare misstänkta för våldtäkt och övergrepp mot barn. Regeringen hålls krismöte under veckan.

Dela artikeln

En mängd fall av våldtäkter och övergrepp mot barn, med utländska förövare, har sedan i höstas upptäckts i Uleåborg i de norra delarna av Finland.

I lördags skrev vi om att polisen utreder ytterligare fyra ärenden med utsatta flickor yngre än 15 år gamla, där tre gärningsmän med utländsk bakgrund gripits och är misstänkta för våldtäkt och grovt sexuellt utnyttjande av barn.

I "alla" ärenden ska de misstänkta ha bakgrund som flyktingar eller asylsökande, skrev Hufvudstadsbladet.

Hittills har övergreppen uppdagats i Uleåborg, men nu har även Helsingforspolisen gripit tre personer med utländsk bakgrund.

De misstänks för grov våldtäkt och grovt sexuellt utnyttjande av barn. Brotten ska ha begåtts de senaste två månaderna, enligt Svenska Yle.

Brotten avslöjades så sent som i lördags, enligt polisen, som då vidtog omedelbara åtgärder. Offret ska vara ett barn.

Någon direkt koppling med fallen i Uleåborg är i nuläget inte känd.

Enligt Yle ska Finlands statsminister Juha Sipilä i lördags ha sagt att regeringen inte kommer mötas till följd av de brutala händelserna. Men nu har han ändrat sig.

På söndagen skriver han på Twitter:

"Som ett resultat av de omänskliga och förkastliga händelserna i Uleåborg och Helsingfors kommer regeringen att träffas nästa vecka i förhandlingar både på tisdag och fredag."

– Det är outhärdligt att vissa människor som har bett om och till och med fått asyl från oss har tagit med sig sådan ondska och skapat osäkerhet här, säger landets president Sauli Niinistö i ett uttalande.

Helsingforspolisens påpekar vikten av att föräldrar informerar sina barn om att vara försiktiga på sociala medier, där de utländska våldtäktsmännen hittar sina offer.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Yttrandefriheten begränsas efter judisk protest: "Det öppna samhällets fiender"

Fredrik Kärrholm (M): "Tyvärr helt nödvändigt". M-toppen presenterar nya tuffa begränsningar "efter den senaste tidens händelser".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Tyske kanslerns tårar under slakten i Gaza: "Antisemitism"

Gråter – och förklarar krig mot yttrandefriheten.. Friedrich Merz lovar tuffa tag mot "konstnärlig, kulturell och akademisk" frihet i Tyskland.0 

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0