OMSTRITT: Demonstrationen mot pressombudsmannen Ola Sigvardsson polisanmäldes direkt. Men arrangörerna av demonstrationen anser att polisanmälan är uppenbart ogrundad.

OMSTRITT: Demonstrationen mot pressombudsmannen Ola Sigvardsson polisanmäldes direkt. Men arrangörerna av demonstrationen anser att polisanmälan är uppenbart ogrundad.

Kritiserade press­ombuds­mannen – polisanmäldes för ”olaga hot”

Publicerat den 24 september 2012 kl 22:19

STOCKHOLM. "Allmänhetens pressombudsman (PO) Ola Sigvardsson har utsatts för hot från en högerextrem grupp, som hällt ut djurblod utanför hans hem" uppger SVT:s Kulturnyheterna ikväll. Men i själva verket utgjordes "hotet" av en helt fredlig demonstration, hävdar arrangörerna.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Klicka här för större bild

Foto: PRIVAT Patrik Forsén som stod bakom demonstrationen mot pressombuds­mannen säger att hans organisation alltid har tagit avstånd från våld. ”Anklagelserna om hot är patetiska”, säger han.

Klicka här för större bild

PO Ola Sigvardsson vill inte berätta vad hotet mot honom skulle ha gått ut på. ”Det pågår en polisutredning”, säger han till Fria Tider. (Foto: Johnny Gustavsson/Corren)

Det var efter en kontroversiell krönika som Ola Sigvardsson hade fått publicerad i tidningen Medievärlden som den nationalistiska ungdomsorganisationen Nordisk Ungdom bestämde sig för att genomföra sin demonstration. I krönikan kritiserade PO svensk media för att man publicerat bilder på den 28-årige arab som rånat en medvetslös svensk man på ett tunnelbanespår tidigare i år.

”Är det verkligen mediernas roll att bidra i jakten på rånaren” frågade sig PO i artikeln.

Enligt Patrik Forsén, distriktsansvarig för Nordisk Ungdom i Stockholm, kommer uppgiften om ”djurblod” från att man helt enkelt hade använt blod som rekvisita för att illustrera händelsen på tunnelbane­spåret, där den 28-årige arabens offer bland annat förlorade ett ben. Enligt Forsén är det fullständigt uppenbart att poängen med demon­strationen var att visa allmänheten hur grova brottslingar som Ola Sigvardsson valt att försvara – och inte att hota PO själv med någon form av brott.

– Anklagelserna om hot är bara patetiska. De som har skrivit detta är personer ifrån Expo som mycket väl känner till våra arbetsmetoder och som vet att vi alltid tagit avstånd ifrån våld, säger Forsén till Fria Tider.

Enligt honom är den nationalistiska ungdoms­organisation tvärtom mycket oroad över vad man uppfattar som ett allt råare och våldsammare samhällsklimat i Sverige.

– Våldet är ständigt närvarande i unga svenskars vardag. Att arbeta mot våldet i samhället har varit en av våra främsta prioriteringar, därav aktionen utanför PO:s lägenhet i lördags, säger Patrik Forsén, som anser att pressombudsmannens agerande går ut på att ta grova våldsbrottslingars parti mot den laglydiga allmänheten.

– Vi menar, till skillnad från PO, att våldsbrottslingar borde hängas ut i massmedia för att på så sätt lättare kunna gripas och hindras från att begå nya brott.

När Fria Tider ringer upp pressombudsmannen Ola Sigvardsson vill han inte berätta vad hotet skulle ha gått ut på.

– Det pågår en polisutredning och jag vill inte kommentera det.

Han vidhåller dock att han anser sig vara utsatt för brott.

– Jag tycker att det var ett hot och polisen utreder det som ett olaga hot, säger PO till Fria Tider.

På kvällen rapporterade även statliga Ekot att en ”högerextrem grupp” har ”hotat PO”, med hänvisning till uppgifter i Medievärlden. Ekot uppgav även att intresseorganisationen Utgivarna fördömer ”attacken” mot PO och uppmanar till mer pressetisk debatt.

Patrik Forsén på Nordisk Ungdom välkomnar en debatt om ökad pressetik.

– I alla fall om pressetik betyder att man är sanningsenlig. Idag har man sysslat med att vinkla och ljuga i syfte att utmåla vår lilla grupp av laglydiga aktivister som våldsbrottslingar, samtidigt som man gör allt för att se till att den kriminelle tunnelbanerånaren inte hängs ut.

– Om de vill tala om pressetik så borde de väl börja med att skriva sanningen, avslutar Patrik Forsén.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/demonstrerade-mot-pressombudsmannen-polisanmaldes-for-olaga-hot Bloggar om denna artikel
  • kaptenhaddock

    PO beter sig som en fjant och därför behöver känna på konkret demokrati där ovanstående ickevåldsmanifestation är en viktig signal.

  • Anonym

    Bra gjort av Nordisk Ungdom. Hörde denne PO svamla i P1, stängde av direkt. Vidriga människor som skyddar brottslingar, för i mina ögon var det en brottsling som rånade och lät småbarnspappan ligga på spåret.

  • Anonym

    Bidra i jakten på rånare är väl precis vad medierna ska göra? <<<<<pressombudsman, kyss mig i motvind.

  • http://avpixlat.info/ Berit

    Jag trodde också först att det var några galna vitmakt-typer som hällde grisblod på Sigvardssons dörr. Nu får man en helt annan bild av händelsen. 

    Bra initiativ av NU. Visar att man kan väcka uppmärksamhet med relativt liten insats, utan att skada någon. Något drastiskt måste ju göras för att folk ska reagera. 

  • http://detopaverkadesinnet.blogspot.com/ MetalHeadViking

    NU gör ett bra jobb. De är överlägset bättre än alla andra Sverigevänliga gatuaktivister. 

  • Anonym

    Vilken uppenbar vinklig av sanningen. När jag först hörde detta på radion tänkte mitt huvud att det kanske var någon vitmakt rörelse typ SMR som vart i farten och hällt grisblod på Olas dörr. Men som vanligt så var det inte sant utan det var en helt regelrätt och laglig demonstration. Bra initiativ av Nordisk Ungdom.

  • Anonym

    Alltid lika glädjande når något GÖR något för att försvara Sverige och svenskarna! Ännu bättre att de inte låter sig skrämmas av den här fjanten. Han borde själv anmälas dels för trolöshet mot huvudman eftersom han total missuppfattat sitt uppdrag, dels för att slösa bort värdefulla polisresurser genom sin tramsanmälan.

  • Anonym

    Obehagligt kan jag köpa men hot? Nej självklart inte. Har sett samtliga bilder och det råder ingen som helst tvekan om att detta var en fredlig aktion mot PO.

    Gammelmedia är rädda för att deras rätta ansikten ska synas. Därför ljuger dem och vill förbjuda kritik.

  • Anonym

    Jag tycker att bilden visar ett konstverk – en installation. Eller hur chefredaktör Thomas Mattsson i Expressen som följer drevet och hatar konstnärerna i sin blogg.

  • Anonym

    Ja den ”debatten” blir nog ett sällsamt navelskådande för de trogna. Ev tas det med 1 person med avvikande uppfattning så att alla kan hjälpa moderatorn att mangla denne. Typ när invandring ska debatteras i ”Debatt” med Belinda.

  • Anonym

    Jag läste om denna händelse i text-TV i morse.
    Kan konstaterar att jag fick en helt annan bild på näthinnan än den här ovan. Media går samlade som de vore en och samma person. De vinklar lite, och utlämnar lite. Plötsligt har händelsen blivit till något annat än vad som faktiskt skedde.

    Det är märkligt att det ska vara svårt att skildra händelser sanningsenligt. I stort sett vad man än läser, ser eller hör i media utlöser tvivel numera.

  • Anonym

    Man måste hänga med,nu när sjuklövern och Sigvardssons kompisar i fulmedia sett till att vi har tiotusentals ”papperslösa” i landet som man inte vet ett dugg om, kan det vara bråttom med att få fram ett signalement på förövarna innan de försvinner ut ur landet, för när det behövs brukar papperen komma fram,kan handla om timmar eller någon dag,då går det inte längre att leva kvar i något Sörgården, för den har ni förstört…just ni i sjuklövern och fulmedia och ta konsekvenserna för fn…..

  • Anonym

    Det är fantastiskt om läsa om er kamp i Nordisk Ungdom ! Att det finns ungdomar som inte bara har insikten om tillvaron utan även kämpar för ett bättre Sverige och står upp för det ni tror på! Ni gör verkligen ett gott arbete och är föredömen för alla svenskar. Mycket bra agerandet!

  • Anonym

    NU! Ni bör anmäla Ola Sigvardsson för Falsk tillvitelse. Hans anmälan mot er är falsk och syftar bara till ett skrämma er. Anmäl honom!

    http://sv.wikipedia.org/wiki/Falsk_tillvitelse

  • Anonym

    Sigvardsson = tönt!

    • Anonym

      Kan han vara släkt med Marjasin på något vis. Marjasin var bra på att klippa och klistra. Det verkar Sigvardsson kunna verbalt.

  • Anonym

    PO = Patetiskt Ombud

  • Anonym

    Bra gjort NU!. Skönt att se att ni lever och gör något i en tid där tystnad är det vanliga.

  • Anonym

    hatten av för NU, verkar vara ett skönt gäng! Lär ju vara lite roligare att vara med där än i CUF :) .

  • http://pulse.yahoo.com/_WAZSUQS3GBYF5NZFJFX7EHTCEQ Kalle Stropp

    Det är absolut inte första gången, men ändå slutar man inte förvånas när media kommer med rena lögner som inte ens motparten får chans att bemöta. Detta beteende från medias sida hör hemma i diktaturernas statsmedia. Sveriges journalistkår i stort är bedrövlig, lögnaktig och förkastlig. Man har övergivit det som är varje journalistist heligaste plikt: att skriva sanningen.
    SVT som som alltför många svenskar tyvärr betalar för, drar sig inte heller för att sprida rena lögner i sann DDR-anda. http://www.svt.se/kultur/pressombudsman-hotad-av-hogerextrema Journalisterna är det största hotet. Hade de präglats av sunt förnuft och sanningsdyrkan hade Sverige varit ett betydligt bättre land på alla sätt och vis, istället har man släppt på god moral och perverterat sönder vad som i grund och botten kan vara ett mycket hedervärt yrke om det sköts enligt yrkets grundläggande etiska principer.
     Då handlar det banne mig inte om att vinkla och ljuga för att få mer massinvandring till Sverige utan om att skriva sanningsenligt och opartiskt.

    • http://avpixlat.info/ Berit

      Lögnerna borde kanske anmälas till PO. 

  • http://www.facebook.com/people/Robert-Spannande/100001569228472 Robert Spännande

    Äckliga median ljuger men deras dagar är räknade!

  • Anonym

    Skandalöst barnsligt av PO att polisanmäla en fredlig demonstration. Och i vanlig ordning skandalöst vinklad rapportering i massmedia. Det är helt uppenbart att det inte har förekommit några hot.

  • Snille

    Medievärlden har Lisa Bjurwald. Kvinnan som tom skriver hela böcker om hur mycket hon hatar SD och hur man bäst lägger krokben och vägrar ta debatten med alla som inte accepterar islamiseringen av Sverige. Bjurwald gick direkt från EXPO till medievärlden. – Nu svarar Ekot att de hämtar uppgifter från medievärlden. Medievärldens uppgifter är ju till 100% från EXPO.

    • visselpipa – 휘파람

      Cirkelciterande är väl postmodernitetens bleka motsvarighet till ”sanning”.

  • Anonym

    Ola Sigvardsson borde avgå omedelbart, han visar inget intresse för fri media, han har blivit smittad av PK-Bacillen.

    • Anonym

       Skulle villa säga att han är född sån, och är en smittkälla.

      • Anonym

        Jag tror att myndigheter har möjlighet att tvångsvårda personer med den diagnosen,,,,,,,,alla som inte är PK-bacillade kommer snart att instämma på den diagnosen !!!!!!!!!!!!!!! (smittkälla eller dylikt)     (ej neger bög hiv å sånt, det är den nya adeln och de går fria …….?    )

  • http://pulse.yahoo.com/_UD4APONCHPAW4L5O2ZUEOSAD4E R. v. Frensen

    Mina tankar gick till villovägar nu.
    Hur många Ombudsman har vi?
    Barnombudsman, Diskrimineringsombudsman, Jämställdhetsombudsmam, Justitieombudsman, Europeiska Ombudsmannen, Konsumentombudsman, Ombudsman mot etnisk diskriminering, Riksdagens Ombudsman, Ombudsman för mänskliga rättigheter…..

    Jag vill också ha en ombudsman! Ombudsman för alla medborgare! Varje medborgare är rätt till sin alldeles egen Ombudsman! Annars ska jag klaga till Diskrimineringsombudsmannen!

    • Anonym

      Och en Ombudsombudsman och en Ombudsombudsombudsman…..

      • Anonym

         Och en ombudsmansombudsman, och en ombudsman för dem som inte har nån ombudsman.

        • Anonym

          Eftersom vi har alla dessa Ombudsmän så behöver vi även en eller några Oobudsmän – och så några Ombudskvinnor/Oombudskvinnor och Ombudshens/Oombudshens så att ingen känner sig diskriminerad.

    • Anonym

      Statens ”ombuds”-mannasystem kamouflerar effektivt det våld som begås mot rättssystemet. Systemet med ”ombuds”-män gör att makteliten lättare kan kringgå rättssystemet på ett sätt som tjänar deras syften. I ett fungerande rättssystem behövs inga plug-in, där klarar en domstol rollen som den svages beskyddare.

      • http://pulse.yahoo.com/_UD4APONCHPAW4L5O2ZUEOSAD4E R. v. Frensen

        Du har så rätt. Huvudet på spiken. Om ändå flera skulle fatta det!

      • Anonym

         Nej  ombudsmännen är överflödiga.

  • Anonym

    När ljuset riktas mot den fege agerar denne och springer mot mörkret och vill gömma sig
    och skyller samtidigt på att ljuset är ett hot….

    • Anonym

      Som en kackerlacka…

  • Anonym

    Fantastiskt jobb NU! Ni sätter fingret på de stora orättvisor som försiggår i Sverige idag, och det statliga etablissemanget fortsätter skjuta sig själva i foten genom att uppenbart ljuga och förvanska sanningen. Men deras trovärdighet sjunker för varje dag, och er trovärdighet stiger för varje genomförd aktivism. Fortsätt göra skillnad!

  • ayanami rei

    Men vad f*n var den där negerkakan som kulturministern glatt käkade upp för något då? Den skrek till och med!

  • Anonym

    PO Ola Sigvardsson är en lämplig kandidat för ett genomkorrumperat och totalhaverererat samhälle.
    En blåljugande och politiskt partisk ombudsman, passar bra in som grindvakt för den svenska slaskjournalistiken. 
    Hans version av PO borde i stället döpas om till PCO (presscensurombudsmannen).

  • Anonym

    Lisa Bjurwalds artikel om detta dryper av lögner och förakt mot yttrande och åsiktsfrihet i allmänhet. Vidriga varelser som sitter på maktens stolar, bara en tidsfråga innan dem sanktionerar massarrestering och fängelse för ‘odemokratiska & ojämlika aktiviteter’.

    Stå på er, och ni som inte är stöd/aktiva medlemmar i Nordisk Ungdom ännu, gör det genast helt gratis, och hjälp dem uppnå ett statligt ungdomsförbundsstöd! http://nordiskungdom.se/bli-medlem/

  • PETER NYMAN

    Demokratin kan ifrågasättas mer och mer en fredlig demonstration utan verbala angrep eller samtal med den hotade samt att hela händelsen är fullt offentlig.Att det utgör olaga hot innebär att strafflagen måste skrivas om.Alternativet är att vi använder ett tusenårigt islamistiskt system att den som känner sig hotad kräver att den skyldige straffa.Det verkar vara dit vi är på väg.

  • http://www.aktualia.wordpress.com/julia-caesar Cavatus

    Ett mycket bra initativ och helt fredligt men ett sätt att sätta klackarna i backen för den eskalerande lögnproduktionen som gammelmedia ägnar sig åt. Att de sedan själva rapporterar demonstrationen som en attack eller något negativt och inte anger hela bilden, är bara väntat i det medieklimat vi lever i.

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons