KRITISK: USA har "ingen moralisk rätt att säga stopp till Israel" säger Benjamin Netanyahu. Nu nekar Vita huset honom att träffa Obama under en resa till USA.

KRITISK: USA har "ingen moralisk rätt att säga stopp till Israel" säger Benjamin Netanyahu. Nu nekar Vita huset honom att träffa Obama under en resa till USA.

Israel och USA i öppet ordkrig om Iran

Publicerat den 12 september 2012 kl 02:07

VÄRLDEN. USA:s president Barack Obama har sagt till Israel att han inte är beredd att angripa Iran i nuläget, eftersom han vill hinna se effekterna av de nya sanktionerna först. Nu väljer Israels premiärminister Benjamin Netanyahu att öppet kritisera Obamas linje i frågan.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

– Världen säger till Israel: ”Vänta, det finns fortfarande tid.” Tid för vad? undrar jag. Och hur länge ska vi vänta? De länder i världen som vägrar säga stopp till Iran har ingen moralisk rätt att säga stopp till Israel, sade den israeliske premiärministern och syftade på USA.

Vita huset svarade på torsdagen med att meddela att den amerikanske presidenten inte kommer att träffa Netanyahu när han besöker FN:s generalförsamling i New York senare denna månad. Officiellt var skälet att Obama inte befinner sig i New York samma dag, men enligt Financial Times rapporterade israelisk media under torsdagen att beskedet kom trots att Netanyahu hade erbjudit sig att besöka Washington för ett möte.

Enligt Financial Times handlar huvudkonflikten mellan USA och Israel om att Israel vill stoppa Iran från att bygga upp en ”kapacitet” för att kunna producera kärnvapen. USA å sin sida fokuserar på frågan om Iran gör några verkliga försök att faktiskt bygga ett fungerande kärnvapen eller ej.

Köp boken här!

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/israel-och-usa-i-ordkrig-om-iran Bloggar om denna artikel
  • http://pulse.yahoo.com/_N4DZITHHT6A35S62QFTGYDHYBE R E

    israel juden har olagliga vapen kärnvapen, FN och övriga världen måste invadera och säkerställa

  • Anonym

    Låt Iran va istället

  • Anonym

    Judar är törstiga och bara blod kan släcka denna törst. 

    • Anonym

      Korkad kommentar. Precis som världens 1,5 miljarder muslimer är av olika trosuppfattningar och av olika ideologiska ståndpunkter, och således inte kan stå för vad den ena eller andra gruppen gör, så kan inte alla världens judar stå för vad de extrema judarna och vad sionisterna står för. Saklighet är en dygd, annars är man lika intellektuellt ohederliga som kontrajihadisterna brukar vara. Tänk på det.

    • Anonym

      JA, DU ”BJUDER” BARA PÅ RACISTISK BULLSHIT.

    • Anonym

      Problemet med provokatörer som dig är det enbart är idioter som bryr sig om vad du säger.

  • simplex s4
    • Anonym

      Mycket bra video. Otroligt bra analyser och fakta kring detta spörsmål, Denna borde ses av alla som har funderingar kring ämnet.

      Tack för länken.

    • Anonym

      Den videon var mycket bra. Hoppas fler hittar till den. 

  • Anonym

    Inget kan mätta israels blodtörst.

    • http://profile.yahoo.com/7QLCY6BSESRBSPNNECWO2KLALA PK

      Jo faktiskt. Islam som fenomen.

      • Anonym

        Vilken förgrening inom islam syftar du på?
        Eller du utgår från att världens 1,5 miljarder muslimer världen över oavsett etnisk och kulturell bakgrund har samma synsätt?

        • http://profile.yahoo.com/7QLCY6BSESRBSPNNECWO2KLALA PK

          Ja. Samma gud,samma profet,samma mål. Påstår du att det existerar någon ”moderat” islam?

          • Anonym

            Så med det sagt så anser du att judar är att betrakta som onda då judendomen förordar mord på icketroende samt slaveri för icketroende?

            Jag säger egentligen ingenting. Jag bara konstaterar fakta. Det finns djupa sprickor inom islam. Alla förgreningar har inte samma åsikter om allt. Svårare än så är det inte.

            • Anonym

              Fel! Inom islam finns bara en djup spricka och den heter muhammad.
              Om du är en troende muslim så ska du enligt koranen leva efter muhammed (hans historia och dåd vet nog dem flesta om här inne) annars så är du inte en sann muslim. Så det med förgreningar och annat är rent skitsnack, det är så lätt att syna bluffen, krävs så lite kunskap.

              • Anonym

                Vilken kunskap då menar då?
                Det står utom tvivel att Islam har en rad olika förgreningar. Det finns visserligen saker som förenar men även en hel del som splittrar den muslimska världen. Sedan så spelar det ganska så lite roll vad som står i koranen. Koranen har översatts till en rad språk. De ursprungliga texterna är svåra att tyda då samma språk ej längre är att betrakta som relevant ur ett språkligt perspektiv. Det är mao ingen slump att majoriteten av alla islamska terrordåd riktar sig mot andra muslimer.

                Islam är ingen enhetlig religion. Precis som det finns protestanter, katoliker, syrisk ortodoxa, serbisk ortodoxa eller identitets kristna så finns det sunni, shia, wahabiter och andra förgreningar. Är inte detta ganska allmän kännedom?

                Därmed inte sagt att islam är något bra.
                Enligt min mening hör inte islam hemma i norden.
                Vi nordbor har anledning att vara på vår vakt och helst av allt bör vi riva alla moskéer och kasta ut varenda muslim. Men bara för det så finns det ingen anledning till att förenkla saker.

  • Anonym

    Märker att en del kommentarer här ger uttryck för klassisk islamofobi och neokonservativ hets.Kärnvapen finns redan i krutdurken mellan östern. Islamska Pakistan har alla redan kärnvapen nämligen, men det är tydligen okej eftersom de stödjer USA och Israel enligt dessa? Israel har även de kärnvapen. Det var ju inte sålänge sedan de hotade omvärlden ifall omvärlden skulle erkänna en Palestinsk stat, men det är inga orosmoment i deras ögon?Ledsen att säga det. Världen är inte svart eller vit. Det finns även nyanser. Såväl CIA som Mossad har avfärdat kärnvapenryktena som just rykten och har även gått ut med att de anser att Iran bygger kärnkraft, inte kärnvapen. Att ledarna för västvärlden och medierna som styr över dessa fortsätter att hetsa talar sitt tydliga språk. Man vill helt enkelt ha ett krig till vilket pris som helst. Precis så som skedde i Irak efter att Israel och USA vittnade om att Irak hade massförstörelsevapen. Hur det var med det känner vi nu i efterhand till. Det var rena och skära lögner. Just därför ska vi verka för fred och inte krig. Det finns nämligen ingen som helst anledning för västerländska unga män och kvinnor att offra sina liv för en sak som sionistiska extremister vill ha. Svårare än så är det ej.

    • http://profile.yahoo.com/7QLCY6BSESRBSPNNECWO2KLALA PK

      På fredag är det dags för din efterlängtade fredagsbön igen. Håll ut.

      • Anonym

        Är du säker på att fredagsbönen är just på fredag?
        För övrigt måste jag ge dig en eloge för ditt knivskarpa inlägg i debatten. Ditt inlägg är verkligen av hög klass och dryper av intellektuell analys. Grattis, hur känns det?

        • http://profile.yahoo.com/7QLCY6BSESRBSPNNECWO2KLALA PK

          Du förjänar ingen vidare motivering annat än att när du använder det islamistiska hittepå-ordet ”islamofob” så har du redan satt lägstanivån på diskussionen.

          • Anonym

            Men kom igen nu din pajas.
            Är du på riktigt eller?
            Så du har ingen fobi mot islam eller? ;)

            Nej men ärligt talat. Ja jag kanske inte borde ha använt det ordet. Det är trots allt urvattnat och saknar reellt värde idag då det har missbrukats. Ungefär samma sak med ordet nazist, rasist och antisemit. Håller du med?

      • Anonym

        För övrigt undrar jag varför ni kontrajihadister är ju extrema. Det verkar som om ni inte kan debattera sakligt. Det enda ni ser är muslimer och islam och alla som inte håller med era sk analyser är att betrakta som muslimer, muslimkramare, mussleälskare, nazister eller vänsterextrema. Blir det inte jobbigt i längden att ha tunnelseende och inte kunna backa upp sina påståenden med fakta och intellektuella maktanalyser?

        • Anonym

          Är alla dessa saker om muslimer påhittade menar du? Kom med fakta om din underbara religion of peace, för det är en bluff som synas och islam är en religion skapad av män för att tillfredställa mäns behov, det vet du innerst inne men inget du hade erkänt. Ljuga för kaffirs är ju tillåtet enligt koranen, hahaha kan inte ens läsa det utan att skratta, vilken bluff ni lever efter, Herre min Gud!

          • Anonym

            Nej. En del stämmer, andra inte. Vad har kvinnosynen med ämnet att göra?

    • Anonym

      Det är bara pinsamt att du kommer med ordet islamofob, gammal skåpmat påhittad av PK.
      Var är dina protester mot vad dina bröder och systrar nyligen gjorde för att man gav ut filmen på youtube om den besatte token muhanid? Dom gick ju berserk och tände eld på en ambassad.
      ” Men det är inte alla muslimer som gör så, och det är verkligen inte vad islam står för”  svarar du då (som alltid)
      Nej men varför är det alltid muslimer som utför dessa galenskaper, om ni inte är för det, var är era protester emot dessa vansinnesdåd?
      Du har ett fint språk, och är säkert vältalig, men dina ögon är blinda för islams dåd, du är en hycklare som resten av cancergrenen islam.

      • Anonym

        Ta nu inte i så du skiter ner dig.
        I ärlighetens namn så fördömer jag all form av våld. Jag tycker helt ärligt att våld och våldsamheter är förkastligt oavsett vem som utför det.

        De galenskaper du pekar på är även de förkastliga.
        Däremot så är det också förkastligt av ambassadören att göra som han gjorde. För om man vet att eld kan göra ont, då eldar man inte från första början.

        Ärligt talat. Jag är svensk, jag är nationalist tillskillnad från dig. Jag strider för mitt folk, inte emot en ökenideologi. Så ta och tagga ner för sådant du sprider gagnar knappast en levande debatt.

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000102347491 Yair Geirshtein

    Kräks på Iran. Förstår Israels oro. Men inte krig till. Det räcker nu. Mellanöstern är redan en krutdurk.

    • Anonym

      Iran bör satsa på att utveckla kärnvapen som en motvikt till terrorstaten Israels sådana.

      • http://profile.yahoo.com/42TMDIUTCOYVN3IHEW4MB7J4UY Linus

         Eller så borde Israel avveckla sina. (Det borde alla)

        • Anonym

          Jodå helt riktigt. Jag håller med dig. Fast ingen försöker ens få Israel till att öppet redovisa sina kärnanläggningar och låta inspektörer komma dit. Man bombade Irak för att få det landet att tillåta inspektörer men Israel?

          En iransk bomb neutraliserar Israels kärnvapenhot till stora delar. Det är den verkliga anledningen till att Tel Aviv så starkt är emot iranska kärnvapen. Israels terrorhot faller.

          Idealet vore om alla gjorde sig av med sina kärnvapen men de som har bomben kommer inte att göra det. Kärnvapen är och kommer för många år framåt att vara det kraftigaste vapnet. Inte bara rent militärt utan även politiskt och på många andra sätt så är kärnvapen ”trumf”, en STOR statussymbol för ett land. De visar att ett land har kommit till en tillräckligt hög teknisk, politisk och ekonomisk nivå. Tillräckligt starkt helt enkelt. Det är inte vilken liten skräpstat som helst som skaffar bomben. Det är redan militärt starka länder som kompletterar sitt försvar med också kärnvapen.

          De som har dessa vapen kommer som sagt inte att avskaffa dem. Inte innan ett ännu mer kraftigt och statusfyllt vapen framställs.

  • http://www.facebook.com/mattias.faldt.5 Mattias Fäldt

    SHALOM ISRAEL

    • Anonym

      bbäääää…..

  • http://www.facebook.com/people/Martin-Lindegren/100003741821195 Martin Lindegren

    paranoida israeler..

  • http://www.facebook.com/people/Robert-Spannande/100001569228472 Robert Spännande

    Iran vill vara en storspelare men detta tål inte Israel 

  • http://www.facebook.com/people/Robert-Spannande/100001569228472 Robert Spännande

    Varför ska Israel ha rätt att starta krig? Vansinne!

  • Anonym

    Iran har en sunnimuslimsk granne som heter Pakistan, som redan har kärnvapen. Det Shiitiska Iran är inte direkt överlyckliga över Pakistans stöd till upprorsmän och terrorister i Baluchistan, ett område som ligger både i Iran och Pakistan. Iran vill säkert ha kärnvapen, men inte för att attackera Israel utan för att väga upp maktbalansen i sitt närområde. Det är det i sig som upprör Israel och USA, inte kärnvapen.

  • Anonym

    Romney kommer fixa skivan. Festen är räddad. Psykopaten Netanyahu får som han vill. 1 eller 2+ miljoner döda i processen?  100+ radioaktiva cigarrer made in Israel är ju fredsbevarande. det är snälla stridsspetsar. Irans eventuella 2+ stridspetsar blir ju ondskan själv. Bara tanken på att de skulle avfyra tingestar, mot bättre vetande, är rent absurt. Man demoniserar Iran 24/7 men ingen förstår hur iranier är och tänker. Skräckpropaganda i vår brunmedia har satt tydliga spår i mångas hjärnor. 

  • Anonym

    Israel har vel all grunn til å frykte , USA er i ferd med å smuldre opp og ender med total borgerkrig. 

  • http://www.facebook.com/people/Argus-Antileft/100003734270252 Argus Antileft

    Man blir mörkrädd när man läser många av kommentarerna här. Många förblindas av att de tydligen inte gillar judar och tycker att det skulle berättiga muslimska galningar o despoter att få vifta med kärnvapen !
    Tillsätter man kärnvapen i den krutdurken så är illa. Mycket illa. Israel måste bomba innan det är för sent. Fatta!

    • Fritte

      Det är en del av problemet att några s k ‘nationalister’ hatar Israel och judar mer än de älskar Sverige och svenskar.

      • Anonym

        Brukar det vara så i ärlighetens namn?
        Kan du ge några exempel på det du påstår?

      • Anonym

        Samma propaganda som judarna kör mot de totalt etniskt rensade och överkörda palestinier. ”Det blir fred när palestinier börjar älska sina barn mer än att hata Israel”. Sionister är så förbannat korrupta och galna.

        Sanningen är mer såhär ”Det blir fred när vi totalt rensat bort palestinier från all existens och historisk litteratur” med inslag av lagar där det är förbjudet att erkänna deras f.d existens. Om det blir fred ens då. Den slutgiltiga freden nås givetvis när vita folkslag är raderade från jordens yta.

    • http://farligatankar.wordpress.com Farliga Tankar

      Vilka är det som viftar med kärnvapen?

    • Anonym

      Ja, Israel borde annihilera alla goyim. Äntligen inga hot, ingen antisemitism…eller?

  • Anonym

    Staten Israel upprättades efter 2 världskrigen i ett ingemansland där det bara bodde ett mindre antal nomader. Dvs ingen ville bo där eller odla där. Om judarna inte tagit sin tillflykts ort dit hade det fortfarande varit en obebodd öken….

    • Anonym

       Ge dig nu! Var hittar du din information?
      Är du en hederlig människa? Känner du att du talar sanning? Om du ärlig så ber jag dig att ta reda på fakta för det du skriver är den mest skruvade propagandalögnen från de sionistiska judarna.

      • Anonym

        Det stämmer rätt så bra det jag läser idag med det som tidningarna skrev om efter kriget, då var det judarna det var synd om nu är det avkomman av de få araber som bodde i området. Att hålla koll på alla källor man har läst är omöjligt var och en får bilda sig en uppfattning om historien. Det sista som jag tagit fasta på är när en representant från Hamas i TV säger att befolkningen i Gaza ökat med 500.000 individer på om jag förstod det rätt sedan kom till, vad är det 10 år sedan. Att området går mot kaos är det väl ingen som tvivlar om och jag håller inte på någon sida. Men man får inte bara ta parti och glömma bort vad som har hänt sedan 1948 och tidigare och med ökad befolkning på båda ”sidor” ökar problemen.

        • Anonym

           1914 bodde det en dryg miljon araber i Palestina och endast några tio tusen judar och 10000 av dem var sionistiska immigranter från Europa.
          1947 flydde 700 000 araber undan den judiska terrorn.http://en.wikipedia.org/wiki/Nakba_Day
          Sant att araberna förökar sig som ….. men det gör också de ortodoxa judarna. Det är ett demografiskt krig.

          • Anonym

            Något jag reagerade på för en tid sedan var när Palestinas President ? proklamerade att vid ”eventuellt” bildandet av en palestinskt stat skulle palestinierna inte automatiskt bli medborgare. Så vad skall man egentligen tycka om frågan.

            • Anonym

               Nytt för mig. Han är inte populär heller Abbas.
              En gissning är att palestinierna som flytt från det som nu är Israel inte ska förlora rätten att återvända hem. Israel kan ju då peka på att de är medborgare i ett annat land.
              Sen är nog Västbanken för liten för att rymma alla. De 700 000 är flera miljoner nu. Hög nativitet som du påpekade.

  • Rolf Bergloo

    Världens viktigaste uppgift måste vara att sätta stopp för den judiska lymmeln
    netanyahu som är en gangster av värsta sort 

  • Grävskopan

    Den israeliska krigslobbyns hetsande är ett hot i sig. Ju mer de hetsar mot Iran (eller mot Ryssland för den delen), desto större skäl anser sig de tilltänkta anfallsoffren att ha till anskaffandet av tillräckligt starka vapen för att försvara sig.

    • Carl Lundström

      Att bygga kärnvapen och använda dem för att anfalla en annan (betydligt starkare) kärnvapenmakt vore självmord. Muslimer kan vara korkade men så dumma är de inte – särskilt inte iranierna. De är starka men har inte anfallit något annat land på hundratals år. 

      Om Iran nu skulle vara på väg att bygga kärnvapen (vilket USA och Israel inte har lyckats styrka, trots sin aggressiva efterforskning om den saken) skulle dessa vapen uteslutande ha en defensiv, avskräckande funktion. 

      Jag hörde för många år sedan FN:s dåvarande kärnvapeninspektör Hans Blix i en radiointernvju förklara att eventualiteten av Iranska kärnvapen skulle öka, inte minska stabliteten i regionen. 

      Den brådska som Netanau uppvisar för att hetsa fram ett krig mot Iran har ingenting med kärnvapen att göra – han vet att den amerikanska opinionen ganska snart kommer att sansa sig vad gäller Iran och inse att det som ovan har framförts är det enda som kan stämma. För N. är det bråttom att smida medan det psykologiska järnet är varmt. 

      Det egentliga skälet till att Israel över huvud taget bekämpar Iran har inte heller med ev. atomvapen därvid att göra. Det beror inte heller på att iranierna kritiserat Israels beteende mot sin palestinska befolknikng, detta har många gjort. Det beror på att Iran är det första land som officiellt har ifrågasatt gaskamrarna under WWII, som Israel bedömer är helt nödvändiga för deras nationella identitet och politiska prestige.  

  • Anonym

    Svaret ifrån USA borde vara att de inte har någon egentlig anledning att hjälpa Israel i krig de själva startar. Låt Israel starta sitt krig mot Iran om de nu vill men låt oss också med alla medel vägra att finansiera eller stödja någondera sidan med militärt materiel. Mellanösterns konflikter åt mellanösterns folk och lämna oss utanför!

    • http://sv.wikipedia.org/wiki/Gere_och_Freke Gere

      Problemet ligger väl i den amerikanska inrikespolitiken.
       
      Judiska grupper har ett oerhört stort inflytande i USA.

  • Grävskopan

    Jag är sannerligen ingen anhängare av mullornas Iran, men det här är dubbelmoral i dess smutsigaste form. Både USA och Israel har kärnvapen, men bara misstanken om att Iran håller på att skaffa sig samma typ av vapen får Israel- och vapenlobbyns värsta representanter att försöka försvara ett regelrätt anfallskrig mot Iran. Deras motivering är att kärnvapen inte får hamna i ”fel” händer. Det finns inga ”rätta” händer för den sortens massförstörelsevapen. 

    • Anonym

      Problemet är att muslimerna kommer att slåss om vem som skall trycka på knappen…

      • Grävskopan

        Skulle det vara allvarligare än de atombomber som t.ex. USA redan har använt mot civila? Fråga avkomman till de japaner som var offer för Hiroshima. Det enda som får folk att tycka att det är bättre att USA-Israel har kärvapen än att även Iran har det, är att de antingen har egna skäl att vara anhängare till just Israel-USA-konstellationen, eller att de har blivit hjärntvättade till att tro på de ”goda” västmakterna.

        • Anonym

          Hiroshima och Nagasaki  vad vändpunkten för användning av kärnvapen, världen lärde sig något nytt och alla inser att det aldrig får hända igen. Problemet med muslimer är att dom kommer att trycka på knappen och skrika ”om gud vill”.
          Om du har pratat med någon som lämnat Iran så inser du att det finns en skräck hos gemene man i i landet att ”dom” skall få till ”det” och använda ”den”… Alla muslimer är inte idioter men islam har en inbyggd reaktion som kan liknas med en kärnreaktion som startar när den kritisk massa uppnåtts, då far förståndet ut genom dörren och alla rusar åt samma håll. Fast jag skulle inte bli ett dugg förvånad om dom kom att använda den på sina egna istället för mot Israel.

          • Grävskopan

            Allt det du skriver stämmer säkert, men slutsatserna blir ändå olika. Jag anser att Israel gör fel när man hetsar mot Iran.

    • http://www.facebook.com/people/Argus-Antileft/100003734270252 Argus Antileft

       Jo, det gör det!

      • Grävskopan

        Enligt din mening, och en del andra med bristande omdöme. Det finns inga ”rätta” händer för kärnvapen, det är min bestämda övertygelse, och det får vara min slutreplik i den här debatten

  • Anonym

    Troligen vinner Obama röster på sitt nej till Krig. Amerikaner är säkert trötta på krig.

    Israel vill se ett anfall mot iran, men helst vill de pressa USA o världen att delta i / börja kriget. Jag tror inte israel vågar agera på egen hand.

    • Anonym

      Jo dem är psykopater, dom har nog mer koll på Iran än Iran själva vet om. Och givetvis målat upp alla möjliga scenarion som kan inträffa, inkluderat en defensiv kärnvapen attack från Iran.

      • Anonym

        Jag håller med dig. Jag tror också att de har bra koll på Iran. De har kontakter o infiltratörer i ryssland också. En stor andel av de israelska invandrarna är ju från Ryssland.  Och jag tror inte heller att Ryssland vill att Iran ska ha kärnvapen. Man vet ju aldrig. Regimen kan ju bytas ut och då kanske den inte blir lika Ryssvänlig. Detta scenario räknar ryssarna med. Allt detta talar emot att Iran ska skaffa kärnvapen.  

        • Anonym

          Jag vet inte riktigt, Ryssland säljer ju kärnvapenbränsle till Iran och vill ju stoppa Israels embargo mot Iran för att det är ” bad business”.

  • Anonym

    Det är endast i jämförelse med Israel som USA verkar fredligt.

  • Carl Lundström

    Obama har inte råd, varken opinionsmässigt eller ekonomiskt. Och detta vinner han valet på.

    • Grävskopan

      Så skulle man ju kunna tro, men det är inte säkert. Den som vinner presidentvalet i USA är i regel den som mest lydigt ställer up på alla de krav som kommer från krigshetsarlobbyn, med nära kopplingar till hökarna i Israel.

  • http://lennart-svensson.blogspot.se/ mirotanien

    Ordkrig som sagt. Det blir inget krig, inget stort invasionskrig, varken mot Iran eller Syrien eller vad nu folk väntar sig. Det är, tack och lov, kört. Det är slutkrigat…! Inbördesstrider må förekomma men all-out shooting war, hyperkrig mellan stater – det hör till historien.

    Gällande Syrien så har Hillary fruktlöst försökt få till stånd en kolaition mot Syrien. Men Kina och Ryssland säger nej. Och USA är för svagt att agera på egen hand. Man har inte de trupper som behövs. 2001-2003 var det en annan sak.

    Så eftersom USA är svagt och utan självförtroende kan Israel inte vänta sig stöd för sina krigsplaner.

  • Anonym

    Det ser ut som om Obama är mindre krigsbenägen än Mitt Romney. Det är en obetydligt skillnad mellan Obama och Romney och det här kanske är det tydligaste skillnaden. 

    http://www.vdare.com/articles/has-obama-called-bibis-bluff

  • Anonym

    Netanyahu medelar att den som vill vara USAs näst president måste anfalla Iran, annars får de inga pengar och stöd till valkampanjen.
    Tvekar Obama får Mitt Romney göra det i stället. Så är det bara.
    Lustig det där igentligen, att ett litet land med 6 miljoner invånare kan styra hela världen. Undra hur det har gått till?

  • http://www.obekvamasanningar.com/ Obekväma sanningar

    Det är antisemitiskt att inte göra som Israel vill, när de vill det, på det sätt de vill. 

  • Anonym

    Om inte Iran får ha kärnvapen så borde inte någon annan få ha det heller. Förresten är Iran en av 3 länder som inte har en Rothschild bank, tillfällighet?

    • Anonym

       Vilka menar du är de andra två?

      /JTS

      • Anonym

        Kuba och Nordkorea

    • http://www.facebook.com/people/Linda-Karlsson/100003464352080 Linda Karlsson

       Hur vet du att resten av världens länder har Rothschild banker?

      • Anonym
        • Anonym

          Sveriges Riksbank har tydligen också infiltrerats. Om jag inte minns fel, så är Rothschild också med i Nordea? Detta är mycket illa.

      • Anonym

        Rothschilds är detsamma som centralbanker, dessa installerades nyligen i Lybien, Syrien (på gång!) Egypten. Det finns ju vissa länder kvar som Venezuela, Nord Korea, Iran, som ex dessa kallar vi onskans axelmakter :)

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003446126416 Ulian Aliev

    När USA och Israel låtsas vara oeniga, så kan man vara säker på att nåt djävulskap är på gång…

    tex så kan ju USA ha bett Israel att få vara oeniga inför omvärlden, för att slippa en USA-hat sen när kriget kommer – samtidigt som man i hemlighet stöttar Israel med vapenleveranser, satelitbilder osv…

    • Anonym

       Jag håller med att det borde vara mer realistiskt.

 

Svenskarna minst rasistiska folket

Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent. I alla fall om man får tro vad svenskarna själva svarar i en internationell enkät.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.


En schweizisk väljare har precis fyllt i "Ja" på valsedeln och stöder alltså parlamentets förslag om skärpta krav för asylsökande. Foto: Fria Tider

Schweiz folk­omröstar om asyl­invandringen. Kräver krafttag mot illegal invandring.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Arnold Schwarzenegger, republikansk politiker. Zero_org/CC-BY

Studie: Starka män röstar höger. Är du man och lite klen.


SAMMA URSPRUNG? Kankan/CC-BY

Asiens språk kan ha sitt ursprung i istida Europa. Tiotusentals år gamla ord spårade.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons