Maskerade aktivister från Högra sektorn slog sönder dörrar och fönster på parlamentet i Kiev. Aktionen var en protest mot mordet på Högra sektorns chef i Rovno, Alexander Muzychko.

Stor protestaktion i Kiev

Publicerad 27 mars 2014 kl 21.48

Utrikes.Nationalistiska Högra sektorn genomförde sent på torsdagskvällen en stor protestaktion utanför det ukrainska parlamentet och slog sönder dörrar och fönster i byggnaden. Aktionen var en protest mot dödsskjutningen av en av Högra sektorns chefer i måndags.

Gilla artikeln på Facebook

En stor folkmassa samlades sent torsdag kväll utanför det ukrainska parlamentet i Kiev i en protestaktion mot dödsskjutningen av Högra sektorns befälhavare i Rovno, Alexander Muyzchko, i måndags.

Direktsända bilder från platsen visade en stor folkmassa utanför parlamentet. Enligt Russia Today deltog omkring 1 500 personer i protesterna mot regeringen. Högra sektorns röd-svarta flaggor syntes på flera ställen i demonstrationståget.

Demonstranterna, varav många var maskerade, krävde att Ukrainas inrikesminister, Arsen Avakov, skulle komma ut. En företrädare för Högra sektorn sade i en megafon att organisationen inte nöjer sig med att Avakov avsätts, utan att han dessutom måste ställas inför rätta, enligt RT.

Högra sektorn har tidigare hotat att hämnas på ministern för Muyzchos död, men har inte specificerat exakt vad det är man har tänkt göra. Muzychko sköts ihjäl på ett café i staden Rovno i västra Ukraina sent i måndags, i vad som av allt att döma var ett mord beordrat av regeringen.

Den före detta boxaren och ledaren för UDAR-partiet Vitalij Klytjko gjorde ett försök att övertala nationalisterna att inte storma parlamentet, eftersom det skulle riskera att "destabilisera situationen" i Ukraina ytterligare. Byggnaden var enligt uppgift tom, bortsett från vaktpersonalen.

Artikeln uppdateras kontinuerligt.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Utrikes

Bannon: Regeringen bör konfiskera SpaceX

Musk-imperiets aktier faller kraftigt.. Konflikten mellan Musk och Trump kan få stora politiska och ekonomiska följder för hela USA.0 

Kapitoliumhäktade stämmer USA för stormningsbluff

Kräver 100 miljoner.. Myndigheterna ska bland annat ha hittat på falsk bevisning, enligt stämningsansökan.0 

Beskedet till Natos skattebetalare: Hosta upp dubbelt så mycket för försvaret

Kraftigt höjt krav på beskattningen av invånarna.. Förslaget möter motstånd från bland annat Spanien – men Kristersson ger grönt ljus.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0 

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0