Svenska Kustbevakningen plockar upp afrikaner och araber på Medelhavet.

Kustbevakningen ska fortsätta skjutsa illegala på Medelhavet

Publicerad 5 december 2018 kl 18.26

Utrikes. Regeringen har beslutat att ge Kustbevakningen fortsatt mandat att delta i Europeiska gräns- och kustbevakningsbyrån Frontex insatser på Medelhavet. Den svenska myndigheten har redan hjälpt till att skeppa över 13.000 illegala invandrare från tredje världen till Eueopa.

Dela artikeln

I april 2015 fick Kustbevakningen ett bemyndigande av regeringen att delta i Frontex insatser på Medelhavet med fartyg, båtar, flygplan och personal.

Under de perioder som Kustbevakningen har deltagit i Frontex insatser har den svenska myndigheten plockat upp över 13.000 illegala invandrare, från båtar på Medelhavet, som sedan skjutsats vidare till EU.

Nu har regeringen fattat beslut att Kustbevakningen fortsatt får ställa sina resurser till förfogande för deltagande i Frontex insatser på Medelhavet från den 1 januari 2019 till den 31 december 2020.

"Kustbevakningen måste ta nödvändig hänsyn till nationell verksamhet och beredskap och myndighetens insatser på Medelhavet ska finansieras av Frontex i den utsträckning det är möjligt enligt EU:s regelverk", skriver regeringen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0