Nytt hakkors på kyrka

Publicerad 5 januari 2014 kl 20.14

Inrikes.På söndagseftermiddagen slog någon larm om att ett hakkors hade klottrats på en kyrka som används av den etiopiska ortodoxa församlingen i Hagsätra i södra Stockholm, rapporterar TT.

Gilla artikeln på Facebook

Polisen har tagit emot en anmälan om skadegörelse och hets mot folkgrupp.

Den senaste tiden har det inkommit flera rapporter om klottrade hakkors på religiösa byggnader runt om i Stockholmsområdet.

På fredagen upptäcktes att någon hade målat ett hakkors på dörren till Hagsätra kapell. Under natten mot torsdagen klottrade vandaler svastikor på porten till Södermalms moské. Det förekom också vänsterextremt klotter på moské-byggnaden, med hyllning till det socialistiska våldsnätverket AFA. Samma natt sprayades även ett hakkors med tillägget 666 på Sofia kyrka i Stockholm. Sofia kyrkas församling bedriver mångfaldsarbete och har haft en imam anställd.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

V kräver att regeringen agerar mot Jomshof

"Denna vidriga rasism.". Efter utspelet om att invandrarpolitiker borde "åka hem".0 

Bodens kommunalråd åtalas för våldtäktsförsök

Claes Nordmark (S) lämnar sina uppdrag.. "Man kan förstås inte fortsätta som kommunalråd om man är åtalad för försök till våldtäkt."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0