Skrev neger på Flashback

Skrev "neger" på Flashback – döms till skyddstillsyn

Publicerad 23 mars 2016 kl 16.02

Lag & Rätt. En användare Flashback har dömts till skyddstillsyn för att ha använt sig av ord som "neger" i diskussioner på det populära nätforumet.

Dela artikeln

Åklagaren hävdade att mannen, som är i 30-årsåldern, hade "uttryckt sig nedsättande och spritt missaktning för folkgrupp" genom att på Flashback använda sig av "uttryck såsom neger och andra nedsättande tillmälen och kommentarer".

Den åtalade erkände att han skrivit inläggen men gjorde gällande att han inte haft uppsåt att begå brott. Hans avsikt var inte att uttrycka sig nedsättande utan att diskutera invandrarfrågan ur ett politiskt perspektiv, uppgav han i förhör.

Flicka sa "neger" – döms till böter

"Att han ändå kom att använda nedsättande ord när han skrev sina inlägg, berodde på det hårda klimat som rådde på internetsajten. Han anpassade sig således bara till det språkbruk som andra använde på sajten. Han trodde även att han på sajten var skyddad och att man där fick uttrycka politiska åsikter utan att det var ett brott. I dag ångrar han att han uttryckte sig på det sättet som han gjorde och förstår att han handlade fel", står det i domen.

Tingsrätten väljer dock att gå på åklagarens linje och dömer mannen till skyddstillsyn för hets mot folkgrupp. Han ska också genomgå ett behandlingsprogram hos Kriminalvården.

"Att en person har missförstått eller lever i villfarelse om vad enskilda straffbud stadgar är [...] inget som fritar en person från ansvar", dundrar domstolen.

Vanlig Flashbackare
Den nu dömde mannen har skrivit ett stort antal inlägg på Flashback. De allra flesta verkar dock handla om andra ämnen än invandring och dylikt.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 474488735


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 474488736


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

"Slarv" bakom att USA bombade flickskolan

Så dödades de 165 flickorna, enligt utredningen. Trump ljuger om att det var Iran som bombade sina egna barn.0 

Ekonominyheter

Uppgift: Stegras pengar tar slut inom veckor

Prognosen: Konkurs redan i vår.. Gröna svenska jätten är nere för räkning, rapporterar Bloomberg.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Lag & Rätt

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0