En stor del av asylsökarna är inte ens riktiga flyktingar, konstaterar Markus Söder.

Tysk minister: Skicka hem asylsökarna

Publicerad 30 augusti 2016 kl 20.23

Utrikes. Den tyska delstaten Bayerns finansminister Markus Söder, som representerar kristdemokratiska CSU, vill att asylsökarna ska skickas hem till sina egna länder igen. Tyskarna vill inte ha någon mångkultur, förklarar han enligt Breitbart London.

Dela artikeln

Söder säger i en intervju med Spiegel att den federala regeringen borde utarbeta en plan för att repatriera "flera hundra tusen" asylsökare inom de närmsta tre åren.

Han hänvisar bland annat till att en stor del av de så kallade flyktingarna kommer från länder som Irak och Afghanistan, där det inte ens råder krig.

– Och även i Syrien kommer inbördeskriget förr eller senare att ta slut. Asyllagen föreskriver att människor ska återvända till sina hemländer när de inte längre har kan klassas som flyktingar, säger Markus Söder till Spiegel.

Han tillägger att det inte ens med de bästa avsikter går att "integrera" så många invandrare från "främmande kulturer" som Tyskland tagit emot.

– Tyskarna vill inte ha ett mångkulturellt samhälle, säger Söder till Spiegel.

Bayern har varit särskilt hårt ansatt av asylinvandringen från tredje världen, vilket har skapat misstämning mellan det mer invandringskritiska CSU och systerpartiet CDU, som styr i den federala regeringen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 397726898


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0