Carissa Hads

Carissa Hads

Kvinna utklädd till pojke förförde 15-årig flicka

Publicerat den 12 juni 2012 kl 14:13

USA. En 24-årig kvinna från Massachusetts anklagas för att, utklädd till pojke, ha förfört en minderårig flicka.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Den åtalade kvinnan, Carissa Hads, lade 2010 upp en profil av sig själv som en 17-årig pojke på olika sociala nätverkssajter, skriver The Smoking Gun. Snart fick hon kontakt med den unga flickan.

Flickan, som var femton år, var inte medveten om att den nya pojkvännen egentligen var en kvinna. Det hindrade dock inte paret från att träffas och ha sex vid två tillfällen. När Hads anhölls hittades en löspenis i jeansfickan som hon använt sig av.

Hads mottog också nakenbilder av flickan, tagna med mobiltelefoner som hon skänkt flickan för att de skulle kunna ha kontakt.

Carissa Hads kan nu vänta sig ett fängelsestraff på upp till 30 år om hon fälls.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

  • http://profile.yahoo.com/XR5LO5PHR6FKYZEW4JNPZ7IW64 Tylle Steinmetz

    Och hon hade inte ens sex på riktigt med flickan. Intressant.

  • Anonym

    Och ingen reagerar på att flickans mor hjälpte till dottern att ha sex med ”det”. Hur trovärdigt är det att flickan inte såg ”det” naken? Hon är 15, inte 5!
    Pedofilen skall in i kåken, men både flickan och hennes mor är inte ett dugg oskyldiga i denna historia (i synnerhet inte mamman, som också borde låsas in).

    • Anonym

      Jag trodde alla pedofiler var män. Nu fick man lära sig något nytt. 

      • Anonym

        inte pedofili, flickan var väl byx myndig (är kanske annat i usa) hon var ju med på det hela, men kanske våldtäkt för att hon ”inte” visste att det var en kvinna,
        + om de var nakna borde hon kanske sett tuttarna men de kanske torr juckade med en dildo i gylfen och tog några naken bilder efteråt, kanske?

  • Anonym

    Tjejen lär ju vetat att det var en kvinna eftersom de hade sex….

    • Anonym

       Ja, vad annars? Även hon ljuger.

  • Anonym

    En till som givit Hen ett ansikte.

  • Anonym

    Det kallar jag straff, något Sverige kunde ta efter.

  • Anonym

    Hade det varit i Sverige hade hon fått extra förmåner för lyckad utklädning och extraförstärkt ekonomi på svensken bekostnad.

    • http://profile.yahoo.com/XR5LO5PHR6FKYZEW4JNPZ7IW64 Tylle Steinmetz

      Tror snarare hon hade vunnit något slags pris i konst och blivit utsedd som symbol för genus.

  • Anonym

    Bra, 30 år är rimligt för pedofiler. Det är tydligen inhumant att avliva pedofiler.

  • Anonym
  • Eufrat

    Varför skriver ni om det här?

  • http://profile.yahoo.com/42TMDIUTCOYVN3IHEW4MB7J4UY Linus

    30 år?! USA:s fängelsestraff är sinnessjuka.

    • Anonym

      Sexuellt utnyttjande av barn och våldtäkt på barn ses inte med blida ögon i USA. I motsats till Sverige där en liten tjej kan gruppvåldtas och våldtäktsmännen sedan får 6 månaders fängelse.

    • Anonym

      Nog för att mycket är sinnessjukt i USA. Men vad är
      sinnessjukt med det straffet menar du?

    • http://www.facebook.com/mattias.fredriksson.315 Mattias Fredriksson

      Tvärtom tycker jag att USA’s fängelsestraff är sunda medan de svenska är sinnessjuka. Pedofiler som söker upp 13-åringar på Internet för att försöka få till ett sexuellt umgänge med dem (flickan var 13 år när de började prata med varandra), oavsett kön, borde spärras in på livstid. 30 år är en bra början…

    • Anonym

       Tycker det är lagom, spärra in knäppskallarna bara.

  • Anonym

    Och i Sverige har vi en somalier med tomt bowling-huvud som kalla sig statsminister Reinfeldt, grymt

    • Anonym

       Hahaha!

parkeringsvakt-nybild

DN-fel om p-böter för utbrända bilar

DN attackerar artikel i FT. Här bemöter Mattias, som skrev artikeln, DN:s uppgifter.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Polisen valde att "avvakta" och "inte ingripa" när gängen eldade upp bilar igår. Men de bilägare som inte kunde flytta sina utbrända bilvrak fick däremot böter direkt. Foto: Fria Tider

Deras bilar brann inatt – nu får de p-böter. Utbrända bilvrak lappas efter nattens kravaller.


Bana Bisrat från Megafonen talar på en demonstration i mars i år. Foto: Wikimedia Commons

Så är Rädda Barnen inblandade i Husbykravallerna. Samarbetar med Megafonen.


Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
Honungsbi. Foto: Flickr/Ryan Wick

Dresserade honungsbin letar landminor i Kroatien. Små bevingade insekter ska i framtiden rädda liv.


 

Svenskarna minst rasistiska folket. Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent.


SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons