Ron Paul och den kristna högerns återtåg

Av widarnord den 8 juni kl 14:30 | [ 29 kommentarer ]

Högeraktivisten Jack Hunter gör en intressant analys av det Republikanernas partiets framtid i sin senaste radiokrönika. Enligt Hunter kommer Ron Paul och hans klassiskt liberala rörelse på sikt att ta över den kristna högerns roll som drivande maktfaktor inom etablerad amerikansk höger.

– Från 1988 till idag har den kristna högern definerat vad det innebär att vara en konservativ republikansk väljare, ofta trots att partiet inte har hållit med dem. Men från 2008 och framåt har ingen annan rörelse inom amerikansk höger gjort mer för att ändra definitionen av vad det innebär att vara en konservativ republikan än Ron Paul och hans anhängare, säger Jack Hunter.

Hunter påminner om att det under åren med George W. Bush helt och hållet saknades klassiskt liberala strömningar inom det (då neokonservativa) republikanska partiet. Men efter 2008 har de idéer som Barry Goldwater förde fram under 1970-talets högervåg åter kommit tillbaka.

– Ron Pauls rörelse tar över det republikanska partiet från gräsrötterna och upp. De republikanska lokalavdelningarna är idag bemannade och många gånger ledda av medlemmar i den klassiskt liberala rörelsen, konstaterar Jack Hunter.

Postad i Ledarbloggen under , ,

Omodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/ron-paul-och-den-kristna-hogerns-atertag Bloggsvar på detta inlägg
  • Anonym

    Finns en massa likheter mellan Ron Paul och självaste Jesus. Judarna förföljer och baktalar Ron Paul och försöker krossa honom med alla deras (skatte-finansierade) medel. Dagen hans vision kan komma att bli verkligen, dagen då folket mognar för ett sionistockuperat samhälle är dagen visionen kommer bli av med sin ledare. Aldrig att demokratiska Mossad låter en sådan stor ”antisemit” leva.

  • Anonym

    Alla vi som trott på Ron Paul måste läsa det här:

    http://www.infowars.com/ron-paul-dont-destroy-yourself/

    Det är väldigt allvarligt då så mycket arbete investerats i att stödja Paul. Vad har hänt?

    • Anonym

      Det kallas politik, vilket kan definieras av kompromisser med principer.

      En liknande situation pågår som du vet med SD och partiledaren Jimmie Åkesson. När en på bredden växande våg av nationalism hamnar helt i famnen hos den politiska sfären sker alltid onödigt kompromissande och nationalistisk stagnation.
      Vilket är en huvudorsak till varför jag ser mig själv mer som ”opolitisk nationalist” än något annat. För att inte falla olika partipolitiska fällor. Enligt mig kan man inte vara nationalist och partipolitiskt bunden på samma gång. Lika lite som att sätta den amerikanska konstitutionen främst men ändå kompromissa med antikonstitutionella krafter inom politiken. Politik är bara ett medel för den kompromisslöse. Kanske ser Ron Paul detta på ett liknande pragmatiskt sätt?

      • Anonym

        Partipolitik=demokrati. Vi ser vad det har åstadkommit. Det är sionismens redskap för att splittra samhällen och låta dolda lobbyister ha makt.

        • Anonym

          Jag är inte emot demokrati. Vilket i enkelhet är en politisk process som kan missbrukas som alla andra styrelseskick. Däremot bör man som nationalist inte tillåta att dess brister missbrukas till förmån för antinationalistiska krafter, sionistiska som andra. Folkrätten står både juridiskt och moraliskt onåbart högt över det politiska styrelseskiktet kallat demokrati. Där bör varje nationalist vara lika kompromisslös som när man försvarar sig under hot om att dödas. Dvs nationellt självförsvar.

    • Anonym

      Det här var riktigt illa att sonen nu skall stödja krigshetsaren Romney. Rand måste ha blivit hotat eller köpt.

    • Anonym

      det har blivit en religion..tro vidare.

  • MartinA

    H A L L E L U L J A ! ! !

  • Anonym

    Angående rubriken:
    Återtåg

    I dagens SvD finns en artikel med rubrik ”Teokratins återtåg
    i Europa”. Alltså: återtåg i betydelsen ‘återkomst’. Samma användning
    av ordet hörde jag också för en tid sen i radion, i ett nyhetsprogram. Såvitt
    jag vet har återtåg alltid betytt raka motsatsen till
    återkomst, d.v.s. ‘reträtt’. Är det här ett tecken på att ordet håller
    på att ändra betydelse? Synd i så fall – då förlorar vi en svensk synonym för
    ordet reträtt.
    Ja, ordet återtåg används numera i två motsatta betydelser. Ett
    statsråd talar i tidningen om ”religionens återtåg i politiken”. Här
    torde inte återtåg betyda ‘reträtt’, ’tillbakadragande’ som det
    tidigare gjort utan snarast tvärtom. Här är det verkligen bäddat för
    missförstånd. I dag betyder ett återtåg ibland ett ’tillbakadragande’
    (gammal betydelse) och ibland ‘återkomst’, (comeback) (ny betydelse).
    Den nya betydelsen tog fart 1996 när Gyllene Tider gav sin konsertturné den
    vitsiga titeln Återtåget, efter en tidigare rockturné som kallades Rocktåget. Nu
    måste vi läsa texten noggrant för att veta vad ett återtåg i rubriken
    betyder. I ”amerikanskt återtåg gynnar terrorister” har vi den gamla
    betydelsen men i ”I dag har Gud gjort ett återtåg till
    nyhetssändningarna” har vi den nya betydelsen. Det intressanta är att många
    tidningsbelägg i dag är dubbeltydiga om man bara ser till den enskilda meningen.
    I dagens tidningstext tycks de båda betydelserna vara ungefär lika
    vanliga.

    • http://www.friatider.se Fria Tider Redaktion

      I vår rubrik betyder det tillbakadragande, som det alltid har gjort. Som SR skriver i texten du citerar: ”Den nya betydelsen tog fart 1996 när Gyllene Tider gav sin konsertturné den vitsiga titeln Återtåget, efter en tidigare rockturné som kallades Rocktåget.”

      • Anonym

        Tack för förtydligandet! Det är skönt att se att FT inte förfallit till nyspråket…

        • Anonym

          Läs på meritwager.wordpress.com. För någon dag sedan tog hon upp hur det svenska språket förvanskas i bl a TV och tidningar.

  • Anonym

    Ron Paul behövs i USA på samma sätt som Gorbatjov behövdes för att förändra Sovjet. Det viktiga med Ron Pauls politik är att han går emot globalisterna i många avgörande frågor och bryter ny mark för yttrandefriheten. Men RP är ett amerikanskt fenomen som inte skulle passa in i Sverige. Som med de flesta andra politiker finns det också en del barlast man skulle vilja slippa, men trots det är RP bättre än de andra. Om de sluter upp bakom Romney så finns det inget vi kan göra åt det. Det betyder bara att bilderbergare och globalister har vunnit och med tanke på vilka starka krafter de utgör så är den ändå förvånande att Ron Paul kunde bjuda på så mycket motstånd.

    Det är ingen som tror att RP kan rädda USA, men han skulle kunna utgöra den brygga som behövs för att andra ska kunna få mera framgångar. Ett steg i rätt riktning är ökat inflytande och mer självbestämmande för delstaterna. På lång sikt är det den enda vägen för att i bästa fall kunna bryta loss ett antal stater som blir politiskt sjävständiga. Men innan det ens är möjligt måste globalisternas dominans över medierna brytas. Tack vare Ron Paul har det kunnat ske i viss utsträckning.

    I USA röster man etniskt och i takt med ökningen av de icke-vita folken blir det svårare för vita att hävda sig politiskt. Redan 2016 eller senast 2020 kan inte det republikanska partiet vinna över demokraterna eftersom de vita rösterna inte räcker till.

    En kraftig förändring av någonting i det amerikanska samhället måste till inom max tio år. Annars faller imperiet eller upprätthålls som en polisstat med hjälp av integritetskränkande och hårda lagar som begränsar yttrandefriheten ännu mer.

    • Anonym

      GAME IS OVER. Din Ron Paul är tom värre än Obama…om det vore möjligt. Varje gång lyckas Manipulati dupera godtrogna. 

    • Anonym

      Men innan det ens är möjligt måste globalisternas dominans över medierna
      brytas. Tack vare Ron Paul har det kunnat ske i viss utsträckning.

      Exakt, och den biten är den viktigaste.

  • Anonym

    Ja, ja, nu även FT har hängt på BS om räddaren Ron Paul. Att vi lär oss aldrig; en historia har alltid en annan bakom. Ron Paul, den österrikiska skolans fanatiker som vill skära 1 biljon USD från de som behöver hjälpen som mest, Ron Paul som är 911 förnekare, Ron Paul, nepotist som har lurat alla genom att, i all tysthet och bakom låtsas MSM hatkampanj mot honom, stödjer den absoluta sopa mormonen jävla utsugare och miljardären Mitt Romney…och nu, hans son Rand har öppet deklarerat sitt stöd för Romney! Romney som är en brun Obama klon vill så fort som möjligt trycka på alla röda knappar. Sluta ha illusioner. Det är som alla godtrogna hoppas på att SD kan och vill förändra något.

    • http://twitter.com/stom72 LeissnerOhly

      Vad innebär det att vara ”9/11 förnekare”, vad är det RP förnekar?
      Är det den officiella rapportens trovärdighet han ifrågasätter?

      • Anonym

        Han är politisk korrekt och förnekar det som foliehattsutdelare kallar konspirationsteori.

        • http://twitter.com/stom72 LeissnerOhly

          Inget glasklart svar men som jag tolkar dig sympatiserar RP med sanningsrörelsen.
          Något jag också gör. 
          Besök gärna dessa sidor:
          http://actorsandartistsfor911truth.com/ 

          http://septemberclues.info/ 

          http://www.youtube.com/watch?v=r0ngF9oVY7I&feature=g-all-rec 

          Läs på och inse att det rör sig om en s.k. False Flag Attack, ett historiskt alls inte ovanligt tillgrepp av en elit som vill få sin befolkning att sympatisera med iden att gå ut i krig.

          • Anonym

            det är just det jag skrev. ”911, synthetic terror, made in usa” boken.

            • http://twitter.com/stom72 LeissnerOhly

              Men då är han väl knappast politiskt korrekt som du skriver ovan?

              • Anonym

                Tror du att en etablerad politiker har nånsin uttryckt tvekan på den officiella konspirationen som 911 och 7/7? 

  • Anonym

    Goldwater haha!

  • Anonym

    Framtiden är god för amerikanska högern!

    Tänk om även vi i Sverige hade haft en riktig höger!

    • Anonym

      moderaterna ?

      • Joakim Fredriksson

        Haha.

      • Anonym

        PekingNorroping@

        - Haha den var go’, du! xD

      • Anonym

        På amiralens tid….kanske..

    • Anonym

      Den amerikanska högern, goddag yxskaft!

Senaste ledarblogg
Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons