Kommunalpamp på Norge­turné för att smygpropagera för skatte­finansierade vinster i välfärden

Av widarnord den 23 augusti kl 09:33 | [ 10 kommentarer ]

LO-förbundet Kommunal gör nu gemensam sak med nyliberala Timbro och kräver fortsatt rätt till skattefinansierade vinster i privata välfärdsbolag. Men eftersom endast 2 procent av LO-väljarna håller med Kommunal i frågan så ligger man lågt – och nöjer sig med att tala klarspråk i Norge.

Annelie Nordström.

Annelie Nordström i trendriktig batik. (Fredrik Sandin Carlson/Pressbild)

Det är i en intervju i norska Finansavisens pappersupplaga (PDF) som Kommunals ordförande Annelie Nordström förklarar att de skattefinansierade välfärdsbolagens ägare självklart ska ha rätt att lyfta privata vinster på skattebetalarnas bekostnad. Hon är missnöjd med att åsikterna mötte sådant motstånd under förra årets LO-kongress.

– Kongressen intog två positioner förra gången. En var rätten till valfrihet, och en annan var att ideella företag var bättre än kommersiella företag. Dessa positioner gäller inte Kommunal idag. Vi har en annan uppfattning i denna fråga, sade Annelie Nordström till Finansavisen.

På nyliberala SvD:s ledarblogg, som är ett Timbro-närstående organ, välkomnades Kommunal-ledningens omsvängning i frågan under rubriken Kommunal försvarar vårdföretagare.

”Vårt brödrafolk har inte begåvats med samma valfrihetsreformer som vi och varje antydan till mer av valfrihet och konkurrensutsättning mottas med skepsis från flera håll”, skrev Maria Ludvigsson i ledarbloggen.

Formuleringen framstod nog för många som ett ironiskt sätt att skämta om den senaste tidens vanvårdsskandaler i skattefinansierade välfärdsbolag. Men enligt uppgift till Fria Tider ska tydligen SvD ha menat allvar med varje stavelse.

Postad i Ledarbloggen under ,

Omodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/lo-i-norge-for-att-smygpropagera-for-skattefinansierade-vinster-i-valfarden Bloggsvar på detta inlägg
  • Anonym

    Vore jag ett fattigt hemvårdsbiträde skulle jag inte offra ett par tre hundra kronor varje månad på denna batiktant som far med kluven tunga! Därmed inte sagt att vårdbolag måste lyfta viss vinst, men det är hycklieriet som känns så förbålt jobbigt! 

  • Anonym

    Merkelig ingen har hørt om henne i Norge, og ingen presse omtaler saken ? er hun en ghost ?

  • http://pulse.yahoo.com/_UD4APONCHPAW4L5O2ZUEOSAD4E R. v. Frensen

    Det finns för mycket skattepengar:

    Den 21 juni 1902 underskrev Oscar II en förordning, varigenom hans svenska folk ålades självdeklaration och erläggande av inkomstskatt, nyheter, som på sina håll väckte avgjord olust.

    För en taxerad årlig inkomst av 5000 kronor fick man betala 50 kronor;
    För 10 000 kr blev skatten 120 kr och
    För 100 000 kr blev den 3 590 kr.

    Den olycklige som hade en miljon om året, pungslogs på 35 900.

    Dessutom tillkom den allmänna bevillingen, som i medeltal kostade medborgarna 1 krona 60 öre.

    Suckande under skatterycket frågade sig folk, vart denna utveckling skulle bära hän…

    …..nu vet vi det!

  • Carl Lundström

    SvD och Sverige andra kommunistorgan hurrade för Obama när de trodde att han skulle införa statlig sjukvård i USA. Nu hurrar de för Nordström, Moderaterna och Timbro som avskaffar den i Sverige. 

    Är det förändring till varje pris, oavsett riktning som de är ute efter? De är verkligen som en skock får eller lämlar som springer åt samma håll allihop, men utan minsta tanke. 

    • http://pulse.yahoo.com/_UD4APONCHPAW4L5O2ZUEOSAD4E R. v. Frensen

      Men det brinner ju i den egna backen…

      Man vill ju inte hamna i samma statliga institutioner, som våra nybyggare! Om man nu i sin makts glada dagar hjälper vissa mäktiga företag (korrektare – deras ägare), har man, när olyckan är framme, eller ålderdomen närmar sig, en reträtt förberedd, och kan njuta av livet i lite mer passande omgivningar.

      Samma sak med privata skolor. Man behöver ju normala skolor för sina barn och barnbarn, när man nu fyller landet med allehanda främlingar och förändrar till oigenkännande.

      Man kan hurra för vad som helst, om det gynnar den egna karriären och politiken. Privatlivet är dock heligt!

      De är värre än får, de tror verkligen, att de själv förblir orörda och opåverkade i De Nya Landet…. att de kan alltid leva, som nu och vara priviligerade. 
      Men privata vårdbolag byter ägare, de själv kommer att bli  bortglömda föredettningar, somalier och afganer kommer att sätta sina barn också till deras barnbarns privatskola….

    • Anonym

      Bra skrivet: fårskock känns adekvat! 

  • http://detopaverkadesinnet.blogspot.com/ MetalHeadViking

    Diskussionen förs helt fel. Och i Sverige får alltid vänstern hålla i taktpinnen. 

    Det är inte vinsterna som är problemet, utan snarare att skattepengar över huvud taget satsas på detta. Istället för förbud mot vinst som kommunisterna så gärna vill, så krävs det ett förbud från politiker att satsa skattepengar på dessa bolag. Inte ett endaste öre bör gå dit. 

    Skulle vara skönt om Widar Nord och övriga FT-redaktionen kunde påpeka detta istället för att låta vänstern få formulera frågeställningen. 

  • Anonym

    Politker tvingar av folk pengar via skattesystemet och väljer sedan vilka företag som ska få sälja, ultimat till de som tvingats av pengarna, i utbyte mot de avtvingade pengarna. Det kallar de marknad och valfrihet.

  • http://3kronor.wordpress.com flumnisse

    visst låt privata vårdbolag tjäna pengar som de sedan beskattar utomlands och dränerar sverige på.
    men låt de driva sina bolag helt privat utan skattefinansiering som en typ av alternativ så får vi se om det blir så mycket vinst..

    de privata aktörer vi har idag som vanvårdar de gamla har inte en chans utan sina avtal med staten

  • Anonym

    I välfärden ska alla pengar gå till oss och inte till någon girig gubbe

Senaste ledarblogg
Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons