Många ansökningar om att bränna koraner

Publicerad 6 juli 2023 kl 14.15

Inrikes. Flera ansökningar om att bränna koranen har kommit in till polisen efter den senaste tidens uppmärksamhet. Två av ansökningarna är från Stockholm och en från Helsingborg.

Dela artikeln

En ansökan gäller en koranbränning utanför en moské i Stockholm och en annan om att bränna religiösa skrifter i centrala Helsingborg.

Det finns även en ansökan om att bränna toran och bibeln framför Israels ambassad den 15 juli. En man i 30-årsåldern står bakom ansökan.

Mannen skriver att ansökan är ett svar på koranbrännandet i Sverige och ”en symbolisk sammankomst för yttrandefrihetens skull”.

Efter de senaste koranbränningarna har Sveriges så kallade kristna råd rekommenderat ett förbud mot koranbränningar – medan rådet samtidigt anser att det ska vara tillåtet att bränna bibeln.

– Det går inte att jämföra. Jag tror inte att et blir lika laddat, säger rådets generalsekreterare Sofia Camnerin till TT.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Turistkaos i kontantlösa Sverige

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.