Christian Peterson föreläser om vänsterextremister efter inbjudan från Ungsvenskarna.

Mediavrede när Christian Peterson fick föreläsa hos SD

Publicerad 27 september 2024 kl 12.22

Inrikes. Journalisten Christian Peterson, som gjort sig känd för att granska extremvänstern, tilläts föreläsa för Sverigedemokraternas ungdomsförbund i Dalarna. Detta skapar nu stor frustration inom medievänstern.

Dela artikeln

Det var i helgen som Christian Peterson och Nick Alinia besökte Borlänge och föreläste för SD-medlemmar. Inbjudan kom från Ungsvenskarna i Borlänge.

"Igår hade jag det stora nöjet att föreläsa för Sverigedemokraterna i Dalarna om vänsterextremism och det hot som denna rörelse utgör", skriver Peterson i ett inlägg på sin blogg.

På sociala medier har Christian Peterson lagt upp fotografier från föreläsningen, och händelsen har skapat ilska och frustration inom vänstern.

Flera medier har ifrågasatt arrangemanget och efterfrågat ett avståndstagande från Ungsvenskarna. Riksdagsledamoten och ungdomsförbundets ordförande Daniel Lönn försvarar dock valet av föreläsare.

– Jag tycker inte att han är en högerextremist och jag tycker inte det har med ämnet att göra. Vi ville ha en saklig rapportering om hur han bevakar framför allt våldsbejakande vänsterextremism, säger Lönn till Ludvika Nya Tidning.

Jonathan Leman på vänsterextrema Expo klagar på att SD inte håller rågången högerut på samma sätt som tidigare.

– Förut pekade SD ut olika medier, och aktörer inom den högerextrema miljön som extremister, antidemokrater, fascister och nazister, säger Jonathan Leman till Arbetaren.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Turistkaos i kontantlösa Sverige

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.