I samband med internationella kvinnodagen har Aftonbladet i samarbete med Demoskop genomfört en undersökning om vem som är årets kvinna i Sverige.
Vinnare blev den mediehyllade vänsterakademikern Agnes Wold. På andra plats kommer Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch, följd av Greta Thunberg.
Busch sticker ut bland de kvinnliga vänsterprofilerna på listan och det är främst män som röstat på henne. KD-ledaren säger till Aftonbladet att hon själv skulle vilja nominera Kamala Harris som årets kvinna. Harris är en vänsterpolitiker som nu är vicepresident i USA.
"Alla glastak som krossas är viktiga för kommande generationer, våra döttrar som i sin tur måste bana ny väg för nästa", skriver Busch till Aftonbladet om sitt val Kamala Harris.