Genusvetenskaplig institution läggs ner – efter bråk och tjafs

Publicerad 15 maj 2024 kl 09.35

Vetenskap. Efter 45 år upphör Institutionen för genusvetenskap vid Lunds universitet att existera som en separat enhet. Orsaken är bland annat arbetsmiljöproblem och interna konflikter, skriver Sydsvenskan.

Dela artikeln

Institutionen för genusvetenskap vid Lunds universitet grundades år 1978 men har under de senaste åren präglats av problem.

Sydsvenskan skriver att det enligt universitetet rör sig om "organisatoriska utmaningar, som bland annat härleds till interna svårigheter att få god legitimitet för prefekter med slitningar, arbetsmiljöproblem och verksamhetsrisker som följd".

Fakultetsstyrelsen vid universitetet planerar nu att lägga ner Institutionen för genusvetenskap och integrera verksamheten i Sociologiska institutionen. Det förväntas att denna omstrukturering ska vara slutförd vid årsskiftet, skriver Sydsvenskan.


20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Angreps av skolkamrater. Fick huvudet dunkat i asfalten – gång på gång.0 Plus

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Nerikes Allehanda står på sig: "Oerhört viktig granskning"

Lokaltidningens chefredaktör tillbaka – efter att ha gått under jorden. Anklagar nu Markus Allard för att vara ett högerextremt "hot mot demokratin" som driver en "trollfabrik".0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.