"Riktiga journalister" kan "samsas med folk som har andra åsikter", säger Mathias Ståhle apropå Guldspadepriset till vänsterextrema Researchruppen.

Ingen kritik mot Guldspade till extremvänstern

Publicerad 8 maj 2014 kl 10.21

Inrikes. Journalisten Mathias Ståhle framställdes i SVT:s "Uppdrag granskning" som en ledande granskare av den våldsamma vänstern. Samtidigt sitter han själv i styrelsen för Föreningen grävande journalister, som nyligen delade ut det prestigefyllda journalistpriset Guldspaden till den våldsbejakande vänsterextrema organisationen Researchgruppen.

Dela artikeln

Som kriminalreporter på Eskilstuna-Kuriren har Mathias Ståhle rapporterat om hur våldsgruppen Revolutionära Fronten systematiskt förföljt och brukat våld mot meningsmotståndare i Mälardalsregionen.

I onsdagens avsnitt av Uppdrag granskning berättade han bland annat att det är vänstergrupperna som står för en överväldigande del av de politiskt motiverade attackerna.

Ståhle framställs som en ledare granskare och kritiker av våldsbejakande vänsterrörelser. Samtidigt sitter han i styrelsen för Föreningen grävande journalister (FGJ), samma förening som i mars delade ut en Guldspade till det kriminella vänsternätverket Researchgruppen.

Researchgruppen består bland annat av våldsdömda AFA-veteraner och fungerar som ett slags vänsterextrem underrättelsetjänst, som förser de andra våldsbejakande grupperna med information om politiska motståndare. De tilldelades det prestigefyllda journalistpriset efter att, i samarbete med Expressen, ha knäckt identiteten på och åsiktsregistrerat tusentals anonyma invandringskritiker på nätet.

När Fria Tider via Twitter frågar Mathias Ståhle om det inte blir konstigt när han granskar Revolutionära Fronten samtidigt som hans kollegor i Guldspadejuryn delar ut prestigefyllda pris till deras kompisar, svarar han bestämt nej. Han förklarar att det är en avvägning som "riktiga journalister" klarar av att göra.

– Vi som är riktiga journalister kan samsas med folk som har andra åsikter. Vi kallar det folkvett, uppger Mathias Ståhle.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.