Juholt lovades toppjobb – fick bli ordförande för "Arbetarrörelsens arkiv och biblioteksstyrelse"

Publicerad 12 oktober 2014 kl 09.49

Inrikes. Efter att Socialdemokraternas liberala falang hade avsatt Håkan Juholt som partiledare lovade den nye ledaren Stefan Löfven att Juholt skulle få en "toppost" inom S. Men riktigt så blev det inte.

Dela artikeln

Enligt författaren Daniel Suhonens nya bok, som Aftonbladet har läst, erbjöds Juholt en förnedrande plats som ersättare i riksdagens kulturutskott.

– Nej det är inget skämt. Det är ett bra erbjudande, sa Löfven till Juholt i samband med ett möte om den nya "topposten".

Förutom ersättarplatsen erbjöds Juholt även ordförandeposten i Arbetarrörelsens arkiv- och biblioteksstyrelse, skriver Aftonbladet.


Nyheter från förstasidan

Tidögänget går mot 100.000 nya invandrare i år med

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Mer från Inrikes

"Mycket oroande" att vart tionde äldre barn numera inte kan simma

Svensk Simidrott slår larm.. Simkunnighet är samtidigt ett grundläggande mål i läroplanen.0 

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0