Bild

Ministern till krävande illegal: "Åk hem!"

Publicerad 15 oktober 2013 kl 03.21

Utrikes.Storbritanniens invandringsminister Mark Harper konfronterades i tv-studien av en kurdisk invandrare som trots fem avslagna asylansökningar fortsatt att uppehålla sig i landet illegalt. Då fick ministern nog – och sade ifrån på skarpen.

Gilla artikeln på Facebook

Det var i BBC-programmet Sunday Politics West som 32-årige Esam Amin, som kommer från Irak, krävde att få stanna i Storbritannien trots att myndigheterna gång på gång bedömt att han saknar asylskäl.

Invandringsminister Mark Harper, som också befann sig i studion, var inte imponerad av den illegala invandrarens historier om hur han lämnat sin familj bakom sig och flytt från irakiska Kurdistan, som bedöms vara ett av de säkraste områdena i Mellanöstern.

– Myndigheterna har noga studerat hans fall och fann det inte trovärdigt. Enligt domaren var vissa av hans påståenden rent löjeväckande, konstaterade ministern.

Han vände sig sedan direkt till Esam Amin:

– Du fick stöd av skattebetalarna när du ansökte om asyl, men nu har du inte längre någon rätt att vara i Storbritannien och du borde återvända hem, sade Harper.

Tonen mot illegala invandrare har hårdnat ordentligt i Storbritannien den senaste tiden, vilket tros bero på att det regerande konservativa partiet vill försöka förhindra att deras väljare strömmar över till det invandringskritiska självständighetspartiet Ukip.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Försvarsmaktens Pride-satsning upprör

Krav på att deltagandet stoppas. "Bögar och kärringar hela högen, fy fan."0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Efter adoptionsskandalen. "Det handlar om barnhandel, förfalskningar, tjänstefel och andra grova brott."0 Plus

Mer från Utrikes

Ny korruptionsskandal direkt när Zelenskyj tvingas backa

Presidentens partikollega gripen – plundrade medel till krigsinsatsen.. Skandalen uppdagas av antikorruptionsmyndigheten Zelenskyj försökte stänga ner.0 

Brittiska muslimer ska "bli bäst" på AI

Interna kritiken: "Vi har blivit ett skämt".. Nu måste religiösa gruppen skärpa upp sig, varnar ledaren Wajid Akhter.0 

Hela Tony Aguilars vittnesmål om slakten i Gaza

"USA bör tänka över vad vi egentligen stödjer".. Dödade folks husdjur för nöjes skull och roade sig med att skjuta varningsskott mot barn.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Unga svenska män går med i ortodox kyrka – inspirerade av Jordan Peterson. Ortodoxa församlingen i Överkalix lockar plötsligt många.0