Det första dödsoffret hittades under nyårsdagen, ytterligare tre döda har påträffats under dagen idag. Polisen har gått ut med identiteten på en av de döda, en 31-årig norsk man.
Ytterligare sex personer rapporteras saknade och befaras ha omkommit i jordskredet. Bland de saknade finns en hel familj med mamma, pappa och en tvåårig dotter. Deras lägenhet drogs med i raset.
Jordskredet utlöstes natten till 30 december i bostadsområdet Nystulia, nära Ask centrum. Ett flertal bostadshus drogs med i raset. Bostadsområdet byggdes 2005 i ett område där det bedöms vara stor risk för så kallade kvicklereskred på grund av markens karaktär och närheten till floden Tistilbekken.
Hydrologen Steinar Myrabø, då chefsingenjör vid norska Jernbaneverket, gick ut i media 2008 och varnade kommunen för risken för jordskred i området. Det är omständigheter som nu lett till kritik mot att kommunen, trots det, byggt bostäder på platsen.