Denne 30-årige man misstänks för mordförsök på sin flickväns åttaårige pojke.

Misstänkt mordförsök mot åttaårig pojke

Publicerad 1 juni 2015 kl 15.08

Inrikes. En 30-årig man från Umeåtrakten greps och anhölls under helgen misstänkt för mordförsök på sin flickväns åttaårige son.

Dela artikeln

Enligt polisen inträffade händelsen natten till söndagen då mamman vaknade mitt i natten av att hennes son skrek. Mamman rusade in i sonens rum och möttes av att pojkvännen begick något som polisen kallar en "fasansfull illgärning" mot hennes pojke. När mamman försökte avbryta illgärningen blev även hon misshandlad.

Polisen rubricerar det inträffade som mordförsök mot pojken och misshandel mot hans mamma, men vill inte gå in på detaljer kring vad det är som den 30-årige mannen utsatt pojken för.

– Anledningen till att jag inte kommenterar vilken typ av våld som utövats är att vi har några kompletterande förhör som ska pågå under dagen, säger polisens förundersökningsledare Mats Bruhn till Fria Tider.

– Hur han har utövat sitt våld mot barnet är ingenting som jag utvecklar mer än att den gärning han har gjort ryms inom ramen för rubriceringen mordförsök, fortsätter han.

Både mamman och pojken ska dock ha klarat sig undan allvarligare skador och ingen av dem behövde föras till sjukhus för vård.

Under måndagen är mannen fortsatt anhållen och inget beslut har ännu fattats om huruvida han ska begäras häktad eller ej.

– Mannen är fortfarande anhållen och vi har tid fram till klockan tolv på onsdag innan åklagaren ska fatta beslut i häktningsfrågan, förklarar Bruhn.

Den 30-årige mannen har utifrån de handlingar Fria Tider tagit del av från domstolen inga tidigare kända domar mot sig. Polisen uppger dessutom att han inte är "känd av polisen" sedan tidigare.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Grand Hotel stängs när Bilderberg 2025 går av stapeln

Svenska journalister förbryllade. Nu tävlar de om att vara "först" med den halvårsgamla nyheten.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0