Kina slog snabbt ner nytt virusutbrott

Publicerad 19 juni 2020 kl 12.06

Utrikes. Kina har redan fått kontroll över det nya virusutbrottet som skedde i Peking tidigare i veckan, uppger Al Jazeera. Kina slog ner utbrottet med hjälp av hundratusentals masstester i huvudstaden på bara några dagar.

Dela artikeln

Det var i början av veckan som det rapporterades om ett nytt coronautbrott i Kina.

SVT uppgav att en coronastam från Europa "kan ha fått fäste i Peking" och det sades att staden "står inför ett explosivt och koncentrerat utbrott".

Men nu säger landets chefsepidemiolog Wu Zunyou i stället att utbrottet under kontroll.

– När jag säger att det är under kontroll betyder det inte att antalet fall kommer att bli noll imorgon eller dagen efter. Trenden kommer fortsätta under en tid, men antalet fall kommer att minska, precis som den trend vi såg i Peking i januari och februari.

Samtidigt har lokala myndigheter i Peking infört begränsningar i människors fria rörlighet och även vidtagit andra åtgärder för att kontrollera smittan. Bland annat har skolor avbrutits och idrottsevenemang får vänta med att öppna. Bara de senaste dagarna har Peking genomfört mer än 360.000 coronatester. Huvudstaden har nu registrerat 25 nya fall och bara totalt 32 fall i hela landet.

Sverige registrerade nästan 1.500 smittade bara igår.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Turistkaos i kontantlösa Sverige

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0