Barn rånade 25-årig man i Uppsala

Publicerad 27 augusti 2023 kl 11.46

Inrikes. Vid 22.54-tiden under lördagen blev en man slagen och rånad av flertal yngre pojkar i Uppsala, enligt polisen.

Dela artikeln

Boende i närheten kontaktade polisen om bråk och skrik från en skolgård där det visade sig att en man i 25-årsåldern blivit slagen och fått diverse tillhörigheter bestulna.

De misstänkta ska vara ett flertal yngre pojkar.

En polispatrull fick tag i ett flertal personer på en adress i närheten, där tre av dem stämde in på signalement.

Polisen har inlett en förundersökning om rån med de tre pojkarna som misstänkta. Med anledning av pojkarnas unga ålder kontaktas vårdnadshavare.

Händelsen inträffade i Tuna backar, som byggdes på 50-talet och tidigare var ett lugnt och lite småtråkigt bostadsområde för främst barnfamiljer.

Sedan massinvandringen inleddes på 1970-talet har dock området blivit ett getto, och boende där uppger nu att "oro att bli utsatt för brott" är det som bäst beskriver känslan av att bo i Tuna backar, enligt Uppsala kommuns trygghetsundersökning 2020.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.