– Vi har inte sagt nej, vi bedömer löpande situationen, säger sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD) i SVT:s Aktuellt.
Flera europeiska länder, bland dem Norge, Tyskland och Slovakien, har tagit emot patienter. EU och FN har uppmanat Sverige att göra detsamma. Men regeringen har hittills valt att inte agera.
– Vi vill prioritera stöd till akuta insatser. Medicinska transporter är ofta långa processer och handlar inte om akutvård, säger Ankarberg Johansson.
Hon betonar att dörren inte är stängd.
– Det kan vara möjligt. Men det viktiga är att ge vårt stöd till befolkningen för de lider.
Sverige har tidigare tagit emot krigsskadade från Ukraina. Vårdförbundet och lokala initiativ har vädjat till regeringen om att nu hjälpa Gazabor.
WHO uppskattar att minst 10.000 patienter i Gaza behöver specialiserad vård som inte finns att tillgå lokalt.