Politiker lyfter gärna fram att de "aldrig är lediga" och jobbar hela tiden, trots att det är oklart vad de egentligen gör när man inte ser dem i media.
Just nu befinner sig riksdagsledamöterna på en närmare tre månader lång semester, medan landet påstås vara nära ett krig med Ryssland, bostadsbubblan är på väg att spricka och inflationen ligger stabilt på runt 10 procent.
"En semester de själva hävdar att de aldrig har, utan menar att de jobbar för fullt under sommaruppehållet och andra ledigheter. De har 'väljarkontakter och besöker organisationer' påstår de", konstaterar Jan Emanuel Johansson i Expressen och fortsätter:
"Jag har varit riksdagsledamot, jag vet att det i de allra flesta fall inte stämmer. Jag vet det för jag jobbade under uppehållen och var oftast ensam på plats. Jag pratade med en riksdagsman nyligen och han bekräftade att det var likadant nu."
Johansson föreslår att politikerna ska tvingas skriva en månadsrapport där de berättar vad de gjort på dagarna, vilka organisationer och verksamheter de har besökt och i så fall varför, samt vilka motioner de skrivit, vilka interpellationer och vilket utskottsarbete som utförts.
Jan Emanuel Johansson har även ett annat förslag:
"Halvera antalet riksdagsledamöter. Jag vet att många riksdagsledamöter gör ett uselt jobb. Lata och mätta. En halvering av riksdagen ställer större krav på varje riksdagsledamot, tillåter dem inte att försvinna i mängden. Det skulle tvinga till större ansvar."