Inflationen sjönk till 7,3 procent

Publicerad 14 september 2023 kl 10.54

Ekonomi. Inflationstakten enligt KPI var 7,5 procent i augusti 2023. Det är en tydlig minskning från juli då den var 9,3 procent.

Dela artikeln

– Priserna för livsmedel och el sjönk i augusti. Även priserna för paketresor sjönk, men det är normalt för säsongen, säger Caroline Neander, prisstatistiker på SCB, i ett uttalande.

Elpriserna var 36,8 procent lägre i augusti jämfört med augusti förra året. Livsmedelspriserna sjönk med 0,7 procent från juli till augusti.

Månadsförändringen enligt KPI från juli till augusti var 0,1 procent.

Inflationstakten enligt KPIF, som till skillnad från KPI inte påverkas av ändrade räntesatser på hushållens bolån, var 4,7 procent i augusti. Motsvarande siffra för juli var 6,4 procent.

Inflationstakten beräknad exklusive energiprodukter (KPIF-XE) var 7,2 procent i augusti, vilket är en nedgång jämfört med juli då den var 8,0 procent.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tidögänget går mot 100.000 nya invandrare i år med

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.