– Jag kan inte utesluta att det finns fler skadade som har lämnat platsen, säger Kajberg till tidningen.
De två andra skottskadade förväntas överleva. Inledningsvis trodde polisen att det rörde sig om två skadade, men det visade sig att en tredje person själv tagit sig till sjukhus efter att ha lämnat brottsplatsen.
– Han har själv lämnat platsen, och det är därför vi inte hittade honom till att börja med, säger Kajberg.
Polisen arbetar fortfarande med att få en överblick över händelsen och vill i nuläget inte uttala sig om bakgrunden till skottlossningen.
Enligt Ekstra Bladets reporter på plats ska en man ha tagits omhand i en lägenhet i området innan han fördes bort med ambulans.
Flera boende i området berättar att de hörde skott under kvällen.
– Det gör ont inuti att höra att någon har dött, säger en kvinna.
En annan berättar att hon först trodde att ljuden kom från filmen hon tittade på, innan hon insåg att det var på riktigt.
Polisen har spärrat av området, och en av deras hundar markerade på en person som försökte ta sig förbi. Mannen greps och fördes bort av polis.