Misstänkt mördare (Foto: CCTV-kamera)

Misstänkt för mord som utlöste upplopp i Moskva gripen

Publicerad 15 oktober 2013 kl 23.22

Utrikes.Rysk polis har gripit en invandrare från Azerbajdzjan, misstänkt på mordet på ryssen Jegor Sjtjerbakov, rapporterar Reuters.

Gilla artikeln på Facebook

Den etniske ryssen Jegor Sjtjerbakov, 25, höggs ihjäl med ett knivhugg i hjärtat inför sin flickvän i torsdags när de var på väg hem.

Mordet ledde till ett omfattande upplopp i stadsdelen Birjuljovo i södra Moskva, vilket Fria Tider skrev om.

Moskvapolisen sade att de hade gripit Orhan Zeynalov, född i den muslimska staten Azerbajdzjan.

Den misstänkte gärningsmannen kunde indentifieras efter att en bild från en övervakningskamera hade gjorts tillgänglig för allmänheten.

Enligt polisen gjorde den misstänkte motstånd när specialpolis försökte gripa honom i den lilla staden Kolomna utanför Moskva. En belöning på en miljon rubel hade utfästs.

I söndags slog demonstranter sönder skyltfönster, drabbade samman med kravallpolis och stormade en grönsaksmarknad där de trodde att den misstänkte arbetade.

Omkring 380 personer arresterades i samband med oroligheterna i söndags. Runt 70 personer väntar administrativa förfaranden och två personer hölls kvar i 48 timmar.

Sex kravallpoliser skadades, varav två fick föras till sjukhus i samband med upploppet.

I måndags slog rysk polis till mot marknaden i en ”förebyggande räd” och grep 1200 invandrare, ytterligare 450 invandrare greps på ett annat håll. En bil med pengar samt vapen hittades. Ekonomiska handlingar beslagtogs.

Anläggningen har nu stängts i fem dagar. De sanitära förhållandena har konstaterats vara otillfredställande. En invandringskontrollstation kommer att ställas upp på marknaden.

Läget i Birjuljovo är nu generellt lugnt. Polis patrullerar tillsammans med aktivister som motsätter sig brott mot invandringslagarna, skriver Itar-Tass.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Försvarsmaktens Pride-satsning upprör

Krav på att deltagandet stoppas. "Bögar och kärringar hela högen, fy fan."0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Efter adoptionsskandalen. "Det handlar om barnhandel, förfalskningar, tjänstefel och andra grova brott."0 Plus

Mer från Utrikes

Ny korruptionsskandal direkt när Zelenskyj tvingas backa

Presidentens partikollega gripen – plundrade medel till krigsinsatsen.. Skandalen uppdagas av antikorruptionsmyndigheten Zelenskyj försökte stänga ner.0 

Brittiska muslimer ska "bli bäst" på AI

Interna kritiken: "Vi har blivit ett skämt".. Nu måste religiösa gruppen skärpa upp sig, varnar ledaren Wajid Akhter.0 

Hela Tony Aguilars vittnesmål om slakten i Gaza

"USA bör tänka över vad vi egentligen stödjer".. Dödade folks husdjur för nöjes skull och roade sig med att skjuta varningsskott mot barn.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Unga svenska män går med i ortodox kyrka – inspirerade av Jordan Peterson. Ortodoxa församlingen i Överkalix lockar plötsligt många.0