Norsk Pegida-ledare sparkas från sitt jobb

Publicerad 23 januari 2015 kl 22.37

Utrikes. Max Hermansen är ansiktet utåt för den norska avdelningen av den islamkritiska rörelsen Pegida. Nu får han sparken från sin deltidstjänst som lärare vid ett upplärningscentrum för service och transport.

Dela artikeln

Arbetsgivaren Charles Galaasen bekräftar till NRK att beslutet har att göra med Hermansens syn på invandring och islam.

– Vi har vissa värderingar i som rör inkludering, och det stämmer illa överens med Hermansens åsikter. Vi måste också ta hänsyn till våra kunder och deras feedback rörande vilka vi använder i våra kurser, säger Galaasen.

Max Hermansen har även en deltidstjänst som samhällslärare på ett gymnasium. Han har dock varit sjukskriven sedan i höstas, efter att elever klagat på hans antiislamska hållning, enligt NRK.


Nyheter från förstasidan

Försvarsmaktens Pride-satsning upprör

Krav på att deltagandet stoppas. "Bögar och kärringar hela högen, fy fan."0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Efter adoptionsskandalen. "Det handlar om barnhandel, förfalskningar, tjänstefel och andra grova brott."0 Plus

Mer från Utrikes

Ny korruptionsskandal direkt när Zelenskyj tvingas backa

Presidentens partikollega gripen – plundrade medel till krigsinsatsen.. Skandalen uppdagas av antikorruptionsmyndigheten Zelenskyj försökte stänga ner.0 

Brittiska muslimer ska "bli bäst" på AI

Interna kritiken: "Vi har blivit ett skämt".. Nu måste religiösa gruppen skärpa upp sig, varnar ledaren Wajid Akhter.0 

Hela Tony Aguilars vittnesmål om slakten i Gaza

"USA bör tänka över vad vi egentligen stödjer".. Dödade folks husdjur för nöjes skull och roade sig med att skjuta varningsskott mot barn.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Unga svenska män går med i ortodox kyrka – inspirerade av Jordan Peterson. Ortodoxa församlingen i Överkalix lockar plötsligt många.0