Tobias Andersson (SD).

"Otrolig frustration" i SD efter vindkraftsbeslut

Publicerad 16 maj 2023 kl 18.28

Inrikes. Det är heta känslor inom SD efter att partiet blivit helt utestängt från regeringens beslut om nya vindkraftparker.

Dela artikeln

– Det här är något som skapar otrolig frustration i våra led, naturligtvis, säger SD:s näringspolitiske företrädare Tobias Andersson till Expressen.

Kommentaren kommer efter att regeringen tidigare idag på en pressträff berättat att två nya vindkraftsparker ska byggs utanför Sveriges västkust.

Beslutet fattades helt utan samråd med SD, som är emot det vindkraftsutbyggnaden. Partiet informerades först sent på måndagskvällen om beslutet.

Detta trots att frågan om vindkraft tas upp i Tidöavtalet.

– Min chef, alltså Jimmie Åkesson, måste ta upp den här frågan med sina jämbördiga, för hittills har det inte fungerat, säger Tobias Andersson till GP.

KD-ledaren Ebba Busch reagerar dock kraftigt på SD:s ilska.

– Här är man annars svaret skyldig varför man vill säga nej till förutsättningar för lägre elpriser för hushållen, nej till nya gröna jobb, svenska arbetstillfällen för svenska mammor och pappor, och varför man vill säga nej till att kunna möta både en stark välfärd och klimatmålen, säger hon till TT.


Nyheter från förstasidan

Polen hotar stänga gränsen för att slippa Tysklands invandrare

Asylsökare släpps inte längre in i Tyskland. Polens allt mer desperata åtgärder mot tredje världen-invandrarna.0 

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.