Separatister fritog fångar i Odessa

Publicerad 5 maj 2014 kl 13.32

Utrikes. Samtidigt som Ukrainas premiärminister Arsenij Jatsenjuk besökte Odessa bröt sig pro-ryska demonstranter in i en polisstation i staden och fritog över 60 fångar. Minst 100 polismän på platsen befann sig på platsen utan att ingripa.

Dela artikeln

I fredags greps 67 pro-ryska aktivister av polis i samband med att de räddades ur en brinnande fackföreningsbyggnad i Odessa. Omkring 40 människor uppges ha dödats i branden, som utbröt när ukrainska nationalister satte eld på byggnaden där pro-ryska aktivister sökt tillflykt.

Enligt New York Times sjöng de ukrainska nationalisterna landets nationalsång på torget utanför byggnaden, medan aktivisterna i byggnaden innebrändes.

De 67 gripna aktivisterna fritogs i söndags i samband med en demonstration utanför polisstationen där de satt frihetsberövade. Polismän på platsen stod vid sidan av och tittade på, utan att ingripa. Enligt Kyiv Post befann sig minst 100 kravallpoliser vid polisstationen när fritagningen genomfördes. Polisen valde att frige fångarna när demonstranterna började bryta sig in i polisstationen, bland annat med hjälp av en lastbil.

Polischefen i Odessa sade enligt Kyiv Post att polisen fattade beslut om att frige aktivisterna i syfte att ”hålla konflikten under kontroll”. En major på platsen sade att han inte hade fått några order och därför inte hade befogenhet att agera.

Ukrainas premiärminister Arsenij Jatsenjuk, som besökte Odessa samma dag, riktade mycket skarp kritik mot polisen, som han anklagade för att ha fullt upp med att ta mutor istället för att göra sitt jobb.

Under söndagen uppgav den ukrainska armén att fem av dess soldater tillfångatagits i närheten av Mariupol i östra Ukraina. Soldaterna bevakade en vägspärr utanför staden när de blev bjudna på mat av civilpersoner. Maten var preparerad med sömnmedel och en halvtimme senare återvände civilpersonerna till platsen, tog de sovande eller dåsiga soldaternas vapen och tillfångatog dem. Soldaterna frigavs senare under dagen.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Turistkaos i kontantlösa Sverige

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0