SANNINGEN: SVT:s nyheter har inga inslag av propaganda och är inte vinklade, utan objektiva och informativa.

SVT: Public service-nyheter är opartiska

Publicerad 12 juni 2022 kl 15.01

Media. Public service-bolagens nyheter är opartiska, rapporterar statliga Sveriges Television med hänvisning till statligt finansierad svensk forskning.

Dela artikeln

Förtroendet för public service är lägst bland personer som identifierar sig som ideologiskt klart till höger, visar mätningar från SOM-institutet i Göteborg. Och där har skillnaderna mot svenska vänsterväljare ökat över tid.

Men det finns inget fog för högerväljarnas uppfattning. Det visar svensk vetenskap, rapporterar SVT.

Tio svenska forskare vid Göteborgs universitet har kommit fram till slutsatsen att public service "bidrar till att göra medborgarna bättre informerade, och att nyhetsförmedlingen från public service är opartisk", enligt SVT.

Med svenska studier av valrörelsenyheter från 1960-talet fram till idag som underlag drar forskarna slutsatsen att det inte förekommer någon systematisk partiskhet varken åt höger eller åt vänster.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Så påverkas ekonomin av Israels anfall mot Iran. Även priset på guld och andra "trygga" tillgångar ökar.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.