300 år gammal urskog brinner i Norrbotten

Publicerad 27 juli 2025 kl 16.40

Inrikes. Den omfattande brand som rasat i Jokkmokk sedan i måndags lägger under sig mark i en av de sista väglösa urskogarna i Norrbotten, rapporterar Norrbottens-Kuriren.

Dela artikeln

– Skogarna som brinner är väl omkring 150 och 300 år gamla, säger Frédéric Forsmark, skogsekolog på länsstyrelsens naturskyddsenhet, till tidningen.

Totalt har en yta på omkring 360 hektar – ungefär 500 fotbollsplaner – brunnit och en stor del av det hör till naturreservatet Pärlälvens fjällurskog. Enligt Forsmark är det ett av de större fjällurskogsområdena som finns kvar i Sverige.

Reservatet är omkring 100 000 hektar.

Naturen kommer att återhämta sig, men det kommer ta tid.

– Det kan ju se tråkigt ut i hundra år sedan för oss besökare, men för naturen är det ingen katastrof, säger Frédéric Forsmark.

Han pekar också på att branden må vara stor för en skogsbrand i nutid, men i relation till naturreservatet är den inte enorm.


Folkutbytet

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tröstar Rubio EU-politikerna efter JD Vances tal i München

USA fick stående ovationer i år. Friedrich Merz beskriver det som en "återgång till verkligheten".0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.