Antalet skilsmässor ökar igen

Publicerad 17 maj 2014 kl 06.56

Inrikes. Efter toppen under det vänsterradikala 1970-talet har antalet skilsmässor åter ökat till nästan 25.000 per år. Det visar siffror från Statistiska centralbyrån.

Dela artikeln

Under 1900-talet har antalet skilsmässor ökat. Före andra världskriget var det ovanligt att skilja sig och under de första åren på 1900-talet inträffade mindre än 1.500 skilsmässor per år.

I början av 1960-talet låg antalet stabilt kring 8.000–9.000 skilsmässor per år. Efter 1968 ökade antalet snabbt och 1974 upplöstes 26.800 äktenskap genom skilsmässa, vilket har setts som ett stabilt rekord och ett resultat av den vänsterradikala skilsmässolag som trädde i kraft 1974. Lagändringen ville uppmuntra till fler skilsmässor genom en rad förenklingar, exempelvis genom att betänketiden togs bort för par som var överens om att skiljas och inte hade barn under 16 år.

Efter toppen i mitten av 1970-talet har antalet skilsmässor pendlat runt 21.000 per år, men under 2010-talet har siffran åter ökat kraftigt. Om nuvarande trend håller i sig kommer Sverige att slå nytt rekord i skilsmässor redan under den närmaste femårsperioden, visar SCB:s statistik.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Cyklon drar in från Polen

Ovädret sätter punkt för högsommaren. "Dagarna med 25–30 grader är borta".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Inrikes

Zelenskyj backar från lag om korruption – när parlamentet är på sommarlov

Påstås ge upp tidigare planerna.. Men den motvilliga reträtten öppnar för kryphål – under semestern.0 

EU hotar införa nytt förbud mot bensin- och dieselbilar – redan 2030

Kan träda i kraft om bara fem år.. Kommissionen väntas presentera det formella förslaget i slutet av sommaren. 0 

"Över 12.000 svenska barn kan inte simma"

Men DN:s påstående ifrågasätts.. "Har ni någonsin träffat en svensk tonåring som inte kan simma?"0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0