Övervakningsbilder på de misstänkta gärningsmännen.

De slog sönder en äldre man

Publicerad 10 juli 2014 kl 19.10

Inrikes. Den 60-årige mannen bad ett invandrargäng på tunnelbanan att fimpa sina cigaretter. Då utsattes han för en brutal misshandel av gänget, som fortsatte att sparka honom i ansiktet när han låg ned så att hans öga förstördes.

Dela artikeln

Den grova misshandeln ägde rum vid på Näckrosens tunnelbanestation i Solna klockan 12:40 på dagen den 15 april.

60-åringen bad gänget att släcka cigaretterna med hänvisning till att det var rökförbud på platsen. Då svarade den ena invandraren med att hoppsparka honom i ansiktet.

– Han trillar ner på marken och får ytterligare sparkar och slag mot framförallt ansikte och i överkropp av bägge männen, säger polisens talesperson Patrik Zanders till Aftonbladet.

Mannens fick omfattande skador, bland annat lossnade linsen i hans ena öga. Han har i efterhand fått genomgå en operation för att kunna se igen och har en bestående skada i ögat.

Känner du igen männen på bilderna eller har du ytterligare information om händelsen? Kontakta polisen på numret 010-56 309 94.


Nyheter från förstasidan

Nya ÖB skippar Pride

Tecknet i tiden. Föregångarna dansade och sjöng och var extremt engagerade i woke-jippot.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.