Försvarsmakten spanade inte bara efter främmande makt under ubåtsjakten, här håller man även fyra pressbåtar under uppsikt.

DN-reportrar fast för olagligt intrång

Publicerad 24 oktober 2014 kl 14.13

Media. Ett reporterteam från Dagens Nyheter valde i samband med ubåtsjakten att tränga in på avstängt militärt skyddsområde och fotografera försvarsanläggningarna – men det hela slutade i fiasko och journalisterna omhändertogs av militär och polisanmäldes. Nu misstänks Bonnierjournalisterna för brott mot skyddslagen.

Dela artikeln

Det var i tisdags som DN-medarbetarna körde in med båt på det avspärrade skyddsområdet utanför Berga örlogsbas i Stockholms skärgård. Mot gällande skyddslagstiftning fotograferade de sedan hamnen, som är hemmahamn för fjärde sjöstridsflottiljen och amfibieregementet. Det förbjudna området sträcker sig flera hundra meter ut från kusten och är tydligt markerat med sjömärken och markeringar på sjökort. 

Vakter vid örlogsbasen upptäckte intrånget och reagerade på hotet. Journalisterna omhändertogs, polisanmäldes och deras kameror och minneskort beslagtogs och överlämnades till militärpolis. 

Först på torsdagen gick Dagens Nyheters chefredaktör Peter Wolodarski ut i den egna tidningen och erkände att det var hans journalister som hade omhändertagits av militärpolis på grund av sin olagliga verksamhet.

"Vi beklagar detta misstag. Fotograferingen dokumenterade inte den pågående militära operationen, utan var en del av ett längre arbete om försvarsmaktens verksamhet i skärgården", uppger Wolodarski i papperstidningen.

I ett svar till Resumé hävdar chefredaktören att Dagens Nyheter inte förstod att det rörde sig om ett skyddsområde, trots att det är tydligt utmärkt på sjökorten och även märkt med gula flytbojar.

"Som jag svarade dig tidigare - vi såg ej att vattnet hörde till skyddsområde. Om vi gjort det hade vi inte åkt dit", insisterar Peter Wolodarski i ett mejl till Resumé.

Försvarsmakten vill inte ge någon ytterligare information om ärendet utan hänvisar till polisen, som nu ska utreda journalisterna för brott mot skyddslagen.

– Det är ett polisärende, vi har överlämnat det till polisen. Det är inget vi följer upp, säger Försvarsmaktens presstalesperson Marie Tisäter till Fria Tider.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

På väg att krocka med vårt solsystem. Forskare kommenterar otroliga upptäckten.0 Plus

Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0