Fallet Colin Norris fick stor uppmärksamhet när han hösten 2002 greps misstänkt för mordet på fyra av de patienter han ansvarat för på ett sjukhus i Leeds i England. Norris påstods ha förgiftat fyra äldre kvinnor med en överdos insulin som fått dem att bli så sjuka att de så småningom avled.
Dödsorsaken för de fyra kvinnorna fastställdes till extrem hypoglykemi, mycket lågt blodsocker, något som gör att hjärnan och kroppens vitala organ slutar att fungera. Hypoglykemin ansågs inte ha kunnat uppkomma på något annat sätt än genom en överdos av insulin som Norris alltså beskylldes för att ha delat ut.
Efter en utdragen rättsprocess dömdes Norris, mot sitt nekande, till 30 års fängelse för fyra mord samt ett mordförsök på en kvinna som överlevde en hypoglykemisk chock. Domen avkunnades inte förrän i mars 2008, mer än fem år efter att Norris första gången gripits och delgetts misstanken om att han mördat fyra av sina patienter.
De fyra kvinnor Colin Norris dömdes för att ha mördat
Ethel Hall (t.v) och Bridget Bourke (t.h)
Doris Ludlam (t.v) och Irene Crookes (t.h)
Men medicinska experter tvivlar nu allt mer på att Colin Norris faktiskt mördat någon, skriver Daily Mail. Faktum är att vissa av dem inte tror att någon har mördats överhuvudtaget. Istället tyder mycket på att de fyra kvinnorna dött av naturliga orsaker.
Domstolens tes var att hypoglykemi inte uppstår naturligt utan inblandning av mediciner. En tes som inte är sann. Professor Vincent Mark, som bland annat forskat mycket på insulinförgiftning, går ett steg längre och menar att så kallad spontan hypoglykemi är relativt vanligt. Att några av Norris patienter drabbades och till och med omkom av det anser han därför vara "ej förvånande".
Faktum var att ytterligare sex patienter dog av hypoglykemi på det sjukhus där Norris arbetade under hans tid där, utan att någon misstänkte brott. Ingen av de patienterna stod under Norris omsorg och fallen utreddes därför aldrig av polisen.