Europeisk rymdsond landar på Mars

Publicerad 16 oktober 2016 kl 15.23
Av Mattias Albinsson

Rymden. Den europeiska rymdsonden ExoMars har nu nått fram till planeten Mars, skriver den europeiska rymd­myndigheten Esa på sin hemsida.

Dela artikeln

Det är det första europeiska försöket att landa på den röda planeten sedan 2003. Försöket då misslyckades, men med landnings­farkosten Schiaparelli som följer med ExoMars görs ett nytt försök nästa vecka.

Schiaparelli, uppkallad efter den italienske astronomen Giovanni Schiaparelli, separerar redan idag från moder­farkosten och ska enligt planen landa på planeten på onsdag. På torsdag hoppas forskarna få de första bilderna tagna av landaren från Mars yta. Besked om hur landningen gått kommer lämnas vid en presskonferens på torsdag.

Förutom att landa på Mars och genomföra mätningar av planetens atmosfär vill Esa med Schiaparelli utveckla metoder för att på ett effektivt sätt landa på den röda planeten.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.