Expressen till attack mot extremvänstern

Publicerad 12 maj 2014 kl 10.14

Inrikes. "Vänsteretablissemanget" måste ta avstånd från våldsvänstern. Det menar ledarskribenten Anna Dahlberg på tidningen Expressen, som öppet samarbetar med våldsbejakande vänsterextremister.

Dela artikeln

Under rubriken "Vänsterextremismen måste ut i kylan" luftar Dahlberg sin oro för att den svenska vänstern håller på att radikaliseras och att våld allt mer börjar betraktas som en legitim politisk metod.

Hon tar de uteblivna reaktionerna på förra veckans avsnitt av SVT:s "Uppdrag granskning" om vänstervåldet som exempel.

"Här hade vänsteretablissemanget chansen att entydigt ta avstånd från våldsverkarna och idka självrannsakan. I stället såg man ett nytt tillfälle att ge sig på SVT för dess påstådda medlöparjournalistik", skriver Anna Dahlberg.

Enligt Dahlberg legitimeras våldsverkarna på vänsterkanten systematiskt av företrädare för etablissemanget.

"Extremvänstern urskuldas på kultursidor, av akademiker, uppburna debattörer och av ett respekterat riksdagspartis ungdomsförbund."

Anna Dahlbergs egen tidning Expressen inledde i slutet av förra året ett nära samarbete med det kriminella vänsternätverket Researchgruppen, som består av våldsdömda AFA-veteraner och fungerar som ett slags central underrättelsetjänst för den våldsbejakande extremvänstern.

Samarbetet gick ut på att Expressens chefredaktör Thomas Mattsson köpte uppgifter ur Researchgruppens åsiktsregister över privatpersoner som kritiserat invandringspolitiken anonymt på nätet, personer som sedan hängdes ut med namn och bild i tidningen.

– Jag har inga problem med att de här människorna tar avstånd från dem som är rasister, svarade Thomas Mattsson när han fick en fråga om sitt samarbete med det våldsbejakande vänsterextrema nätverket i Medierna i P1.

År 2009 avslöjade Expressens egen reporter Niklas Svensson i ett inslag i Axess TV att det finns medarbetare på Expressenredaktionen som sympatiserar med AFA, och till och med har deltagit i AFA:s aktioner.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Turistkaos i kontantlösa Sverige

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0